FlixBus a jeho expanze po České republice aneb divoký zelený kapitalismus v praxi

17. 09. 2017 11:47:00
Už přibližně měsíc se ve světě autobusové dopravy v České republice odehrává konkurenční boj mezi FlixBusem a RegioJetem. Na první pohled by se zdálo, že konkurence je vítaná, ale jak jsem zjistil, FlixBus nehraje podle zákona ...

O zeleném dopravci z Německa jsem věděl už delší dobu, ale až do letošního srpna mne příliš nezajímal. Tehdy se spustila konkurenční válka mezi "zelenými" a "žlutými". Najednou jsem si mohl přečíst na oblíbeném letenkovém portálu Cestujlevne.com tip na akci na super levné jízdenky na území České republiky. A vzápětí začaly vznikat články, ve kterých byli oba dopravci porovnáváni. RegioJet samozřejmě nemohl zůstat bez reakce a jak už asi víte, přišel brzy s možností změnit rezervaci až 15 minut před odjezdem, respektive ohlásil, že zvýší prostor na nohy ve svých autobusech. A částečně snížil jízdné.

FlixBus v mezičase čelí kritice cestujících za zpoždění autobusů a špatnou komunikaci na zákaznické lince.

Do jaké míry je toto realitou, nemohu posoudit. Autobusem jezdím hlavně tehdy, když není k dispozici rozumná vlaková alternativa. Trasa Brno - Praha mezi to samozřejmě nepatří, autobusem jsem na této trase jel naposledy někdy v roce 2010.

Co však mohu posoudit, je cenová politika FlixBusu, která je v rozporu s českým zákonem, tedy českou legislativou.

Zákon č. 329/2011 Sb. v paragrafu 36 jasně uvádí následující:

(2) Osoba, která je držitelem průkazu ZTP, má nárok na

a) výhody uvedené v odstavci 1,

b) bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),

c) slevu 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 % v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.

(3) Osoba, která je držitelem průkazu ZTP/P, má nárok na

a) výhody uvedené v odstavcích 1 a 2,

b) bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě,

c) bezplatnou dopravu vodicího psa, je-li úplně nebo prakticky nevidomá, pokud ji nedoprovází průvodce.

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2011-329

A zde nastává kámen úrazu. Chcete-li nyní cestovat s FlixBusem a jste ZTP nebo ZTP/P, máte smůlu. Komunikací po Facebooku s FlixBusem jsem zjistil následující:

... velice se omlouváme,prozatím ještě sleva pro ZTP není naprogramovaná do našeho rezervačního systému. IT oddělení na tom pracuje a během několika dnů by měla být sleva přístupná v našem rezervačním systému. A to přesně v nabídce: Cestující.

Nedalo mi to a upozornil jsem paní, která se mnou komunikovala na Facebooku, že toto ukládá zákon. A stejně tak to je se žákovským jízdným.

Na to už přišla jen trapná výmluva:

Bohužel FlixBus v německu nevěděl o našem zákonu, tudíž jsme ho na to upozornili. Pokusili jsme se vymyslet jak už teď poskytnout slevu ale náš systém to neumožňuje. Tudíž musíme čekat na přeprogramování od IT oddělení, které by mělo být během několika dnů hotové.

Ano, čtete správně. FlixBus začal podle této komunikace podnikat v České republice v rozporu s platnou českou legislativou.

A nejsem první, kdo si toho všiml. Na sociální síti Facebook je diskuse pod příspěvkem z 13. září o snížení cen.

Všimněte si, že FlixBus už raději na dotaz nereagoval.

Problém s poskytováním slevy má přitom FlixBus již zřejmě delší dobu, neboť už loni se vedla na Facebooku diskuse. Z ní vyplynulo, že pro získání slevy je třeba poslat fotokopii průkazu a následě obdržíte poukaz na slevu 50 %. Což ale není sleva 75 %!

FlixBus tedy v současnosti nepodniká v souladu s platnou českou legislativou. Výmluva, že o tom v Německu nevěděli, mne nezajímá. Jestliže někdo chce podnikat v cizí zemi, je jeho povinností si nastudovat zákony. A v tomto případě nejde jen o slevu pro ZTP a ZTP/P, ale i o žákovské jízdné, které si v rezervačním systému ale mohu vybrat. To aktuálně lze získat při výběru cestujících, jak ukazuje snímek obrazovky. Avšak slevu na ZTP si vybrat nemůžete.

Celou situaci jsem konzultoval telefonicky s ředitelem legislativního odboru JUDr. Janem Hutařem a následně i předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky, z.s Mgr. Václavem Krásou. Oba mi do telefonu potvrdili, že neznalost zákona neomlouvá a FlixBus jednoznačně porušuje zákon. Bylo vyjádřeno i pochybení nad průběhem licenčního řízení.

Jak už jsem tedy napsal v úvodu, konkurence je jistě vítaná, ale je špatně, když se nehraje podle pravidel. Někdo by měl rychle jednat. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | neděle 17.9.2017 11:47 | karma článku: 29.61 | přečteno: 2250x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Petr Šindelář

Kdo nyní v Česku tvoří téměř stálou skupinu nezaměstnaných

není těžké zjistit. Vedle statisíců občanů, kteří se po roce 1989 rozhodli nepracovat a bez pozdějšího nároku na starobní důchod pobírají sociální dávky, tam patří také méně kvalifikované a málo výkonné osoby nad 50 let...

12.11.2018 v 9:52 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Tomáš Flaška

Úsměvná komunikace eshopu

Zhruba před měsícem vstoupil na náš trh velký zahraniční módní eshop. Zákazníci asi nejsou úplně spokojeni a zklamání se začalo šířit internetem. Co na to PR oddělení onoho eshopu?

11.11.2018 v 8:57 | Karma článku: 23.74 | Přečteno: 1162 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Kanál Dunaj-Odra-Labe: Jedno srovnání

Propojení zmíněných tří řek se dostalo na pořad dne. Prezidentem propagovaný kanál je prý ekonomicky výhodný. Tvrdí to na základě nejnovější studie ministr dopravy Dan Ťok.

11.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 28.01 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Milan Petrák

Čím mladší podnikatel, tím horší platební morálka

Nejvíce se při placení faktur opožďují mladí podnikatelé do 30 let. To je hlavní závěr analýzy pro společnost Bisnode.

9.11.2018 v 21:40 | Karma článku: 10.24 | Přečteno: 689 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.

9.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 48.42 | Přečteno: 15879 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz