Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupinová víkendová jízdenka od Českých drah a její vylepšení

25. 08. 2015 18:18:00
Poměrně v tichosti začaly České dráhy nabízet další vylepšení nabídky jménem Skupinová víkendová jízdenka. Co je novinkou? A jaké jsou výhody a nevýhody? A co by se dalo udělat lépe?

Možná si ještě vzpomenete na článek z ledna tohoto roku s tipy na levné cestování. V rámci tohoto článku jsem zmiňoval, že dobrou jízdenkou pro rodinné výlety je Skupinová víkendová jízdenka. A také to, že v případě zakoupení varianty pouze pro Jihočeský kraj získáte možnost levně cestovat třeba až do Pasova.

Dále jsem zmiňoval, že existují i varianty v kombinaci s MHD v Praze (za 800 Kč) a Plzni (za 750 Kč).

A právě ony kombinace s MHD v jiných měst jsou nyní rozšířeny. Od 1. sprna si nyní můžete koupit Skupinovou víkendovou jízdenku v kombinaci s MHD v Brně, Olomouci a Ostravě. Poslední dvě jmenovaná města navíc umožňují zakoupení regionální varianty této jízdenky v kombinaci s MHD (tedy Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký a Moravskoslezský).

Ceny jsou následující:

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Olomouc: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký + MHD Olomouc: 350 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Ostrava: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Moravskoslezský + MHD Ostrava: 355 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka (celá ČR) + MHD Brno: 740 Kč.

Jaké jsou výhody?

Úspora peněz

V případě, že jede skupina, v rámci které jsou dva lidi starší 15 let a tři lidi mladší 15 let, významně uspoří v případě jízdného po Praze, neboť v Praze neexistuje zvýhodněná víkendová rodinná jízdenka. Rovněž tomu je tak v případě Plzně, Olomouce. V případě Ostravy to úplně tak výhodné není, existuje totiž celodenní jízdenka právě pro popsanou skupinu a ta stojí 80 Kč. V případě Brna je to jedno, celodenní rodinná jízdenka stojí 90 Kč. Takže z toho plyne jiná výhoda.

Komfort

Co může být lepšího než přijet na výlet do Prahy nebo do Olomouce a již neřešit jízdné v MHD, ale prostě v klidu nastoupit rovnou do MHD a pokračovat do cíle vaší cesty? Právě tuto možnost máte nyní díky této jízdence.

Ale jsou i nějaké nevýhody?

Bohužel ano, jsou.

Nutnost koupit tuto jízdenku na pokladně

Ačkoliv běžnou variantu jízdenky pro jednotlivé kraje nebo pro celou ČR lze koupit přes eShop, tyto rozšířené varianty přes eShop nepořídíte. Je to pochopitelné z toho důvodu, že by se muselo domluvit s dopravními podniky jednotlivých měst uznávání dokladu vytištěného na papíře včetně možnosti načíst čárový kód jízenky. Tato možnost není problém v Německu.

Nelze pořídit variantu pro více měst současně

Bohužel není možné koupit variantu pro návštěvu více měst současně, tj. takovou variantu, v rámci které se můžete libovolně rozhodnout, které město navštívíte. A samozřejmě - bohužel není více měst zapojeno.

Co by se dalo zlepšit? Jednoznačně to, aby jízdenka byl použitelná ve více městech. Když jsem 2. srpna cestoval s kamarády na víkendovou jízdenku (byť jen na regionální vlaky, takže naše cesta trvala poměrně dlouho) od Německých drah na 71. Mezinárodní kongres esperantské mládeže ve Wiesbadenu, líbilo se mi to, že jsme po příjezdu jednoduše přestoupili na autobus a dále neřešili jízdenky. Rovněž při cestě zpět, dne 9. srpna, jsem jízdenku dopředu koupil a tak mohla naše výprava v neděli odjet bez dalších příplatků z jízdenky na MHD ve Wiesbadenu směr nádraží a dále směr Frankfurt. A kdybychom chtěli, mohli jsme se projet i metrem v Norimberku, kde jsme se krátce zastavili.

Závěr

Rozšíření nabídky variant Skupinové víkendové jízdenky je jednoznačně pozitivní a správný krok. Bohužel i tak má tato nabídka drobné mouchy, které by bylo vhodné po vzoru z Německa vychytat. Ale i tak palec nahoru za toto. -mir-

Odkazy:

Skupinová víkendová jízdenka na webu Českých drah

Autor: Miroslav Hruška | úterý 25.8.2015 18:18 | karma článku: 17.37 | přečteno: 2335x

Další články blogera

Miroslav Hruška

FlixBus a jeho expanze po České republice aneb divoký zelený kapitalismus v praxi

Už přibližně měsíc se ve světě autobusové dopravy v České republice odehrává konkurenční boj mezi FlixBusem a RegioJetem. Na první pohled by se zdálo, že konkurence je vítaná, ale jak jsem zjistil, FlixBus nehraje podle zákona ...

17.9.2017 v 11:47 | Karma článku: 29.01 | Přečteno: 1884 | Diskuse

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl první

Je sobota 20. května, sedm hodin ráno a já právě vyrážím společně s kamarádem z Brna vlakem do Bohumína a dále do Polska. Co jsme všechno viděli a zažili, o tom už následující reportáž...

12.8.2017 v 17:30 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 745 | Diskuse

Miroslav Hruška

České dráhy a jejich snaha o inovaci první třídy ... aneb co není "sexy"?

Aneb co vlastně očekávají České dráhy od první třídy ve vlacích? A co je a není "sexy" v případě první třídy, alespoň podle pana Martina Bělčíka, člena představenstva Českých drah? A co bude spíše "sexy" podle mne?

8.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 3433 | Diskuse

Miroslav Hruška

Jak jsem vypnul aneb reportáž z druhé víkendovky v Jeseníkách

Jedna víkendovka mi nestačila. Respektive nebude stačit. S tímto pocitem jsem se přihlásil na obě jarní víkendovky Zeměchval. Takže sotva jsem se vzpamatoval z jedné víkendovky, vyrážím v pátek 5. května do Jeseníku znovu.

27.6.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 379 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Štěpánka Semecká

Nesuď člověka podle jeho Kliniky

Další nedělní glosa o tom, jak je jednoduché někoho zaškatulkovat a odsoudit ještě před tím, než bychom znali jeho příběh.

22.10.2017 v 20:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška potkala strašně hrubýho cikána

Jela jsem za mamkou. Bydlí sama v domku kousek za Příbramí a v pátek ráno mi volala, že si podvrkla kotník. Tak jsem hned po práci sedla Na Knížecí na autobus a vyrazila.

22.10.2017 v 20:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 12 | Diskuse

Most mezi námi

S Mistry na retro výstavě ve Slunečnici

Nezahálíme, jedeme naplno! V Domově seniorů Nová slunečnice se konala retro výstava Střípky našich životů III. Pro tuto příležitost jsme si připravili program, tentokrát v duchu poezie a francouzského šansonu.

22.10.2017 v 18:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Renata Šindelářová

Co bych si počala bez svého telefonu

Každý den ho nutně potřebuju. Je to můj budík, kalendář, foťák, hodinky, závaží v kabelce, podložka pod vrklavou židli, dobrá výmluva z trapného hovoru, moje mapa, můj jízdní řád i krácení dlouhé chvíle ve vlaku.

22.10.2017 v 15:49 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Jaký bude další vývoj po volbách?

Volby dopadly tak, jak nikdo nečekal. Někteří sice tvrdí, že ano, ale to jsou jen takové pobitevně generálské řeči. Asi se dalo předpokládat vítězství ANO, ale že za sebou povleče ocas osmi slabých, a ještě slabších stran, to ne...

22.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 392 | Diskuse
Počet článků 300 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1737

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.