Skupinová víkendová jízdenka od Českých drah a její vylepšení

25. 08. 2015 18:18:00
Poměrně v tichosti začaly České dráhy nabízet další vylepšení nabídky jménem Skupinová víkendová jízdenka. Co je novinkou? A jaké jsou výhody a nevýhody? A co by se dalo udělat lépe?

Možná si ještě vzpomenete na článek z ledna tohoto roku s tipy na levné cestování. V rámci tohoto článku jsem zmiňoval, že dobrou jízdenkou pro rodinné výlety je Skupinová víkendová jízdenka. A také to, že v případě zakoupení varianty pouze pro Jihočeský kraj získáte možnost levně cestovat třeba až do Pasova.

Dále jsem zmiňoval, že existují i varianty v kombinaci s MHD v Praze (za 800 Kč) a Plzni (za 750 Kč).

A právě ony kombinace s MHD v jiných měst jsou nyní rozšířeny. Od 1. sprna si nyní můžete koupit Skupinovou víkendovou jízdenku v kombinaci s MHD v Brně, Olomouci a Ostravě. Poslední dvě jmenovaná města navíc umožňují zakoupení regionální varianty této jízdenky v kombinaci s MHD (tedy Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký a Moravskoslezský).

Ceny jsou následující:

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Olomouc: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký + MHD Olomouc: 350 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Ostrava: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Moravskoslezský + MHD Ostrava: 355 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka (celá ČR) + MHD Brno: 740 Kč.

Jaké jsou výhody?

Úspora peněz

V případě, že jede skupina, v rámci které jsou dva lidi starší 15 let a tři lidi mladší 15 let, významně uspoří v případě jízdného po Praze, neboť v Praze neexistuje zvýhodněná víkendová rodinná jízdenka. Rovněž tomu je tak v případě Plzně, Olomouce. V případě Ostravy to úplně tak výhodné není, existuje totiž celodenní jízdenka právě pro popsanou skupinu a ta stojí 80 Kč. V případě Brna je to jedno, celodenní rodinná jízdenka stojí 90 Kč. Takže z toho plyne jiná výhoda.

Komfort

Co může být lepšího než přijet na výlet do Prahy nebo do Olomouce a již neřešit jízdné v MHD, ale prostě v klidu nastoupit rovnou do MHD a pokračovat do cíle vaší cesty? Právě tuto možnost máte nyní díky této jízdence.

Ale jsou i nějaké nevýhody?

Bohužel ano, jsou.

Nutnost koupit tuto jízdenku na pokladně

Ačkoliv běžnou variantu jízdenky pro jednotlivé kraje nebo pro celou ČR lze koupit přes eShop, tyto rozšířené varianty přes eShop nepořídíte. Je to pochopitelné z toho důvodu, že by se muselo domluvit s dopravními podniky jednotlivých měst uznávání dokladu vytištěného na papíře včetně možnosti načíst čárový kód jízenky. Tato možnost není problém v Německu.

Nelze pořídit variantu pro více měst současně

Bohužel není možné koupit variantu pro návštěvu více měst současně, tj. takovou variantu, v rámci které se můžete libovolně rozhodnout, které město navštívíte. A samozřejmě - bohužel není více měst zapojeno.

Co by se dalo zlepšit? Jednoznačně to, aby jízdenka byl použitelná ve více městech. Když jsem 2. srpna cestoval s kamarády na víkendovou jízdenku (byť jen na regionální vlaky, takže naše cesta trvala poměrně dlouho) od Německých drah na 71. Mezinárodní kongres esperantské mládeže ve Wiesbadenu, líbilo se mi to, že jsme po příjezdu jednoduše přestoupili na autobus a dále neřešili jízdenky. Rovněž při cestě zpět, dne 9. srpna, jsem jízdenku dopředu koupil a tak mohla naše výprava v neděli odjet bez dalších příplatků z jízdenky na MHD ve Wiesbadenu směr nádraží a dále směr Frankfurt. A kdybychom chtěli, mohli jsme se projet i metrem v Norimberku, kde jsme se krátce zastavili.

Závěr

Rozšíření nabídky variant Skupinové víkendové jízdenky je jednoznačně pozitivní a správný krok. Bohužel i tak má tato nabídka drobné mouchy, které by bylo vhodné po vzoru z Německa vychytat. Ale i tak palec nahoru za toto. -mir-

Odkazy:

Skupinová víkendová jízdenka na webu Českých drah

Autor: Miroslav Hruška | úterý 25.8.2015 18:18 | karma článku: 18.14 | přečteno: 2977x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 261 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 426 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 665 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz