České dráhy a Kofola - kombinace, která zřejmě nejde dohromady

30. 07. 2015 7:30:00
Dnešním článkem bych rád upozornil na zajímavou skutečnost týkající se nabídky nápojů ve vlacích Českých drah, respektive v restauračních vozech a minibarech provozovaných společností JLV, a.s.

Když jsem se minulý týden připravoval na cestu do Prahy na setkání právě na centrále společnosti JLV, a.s., procházel jsem si jídelní lístky této společnosti. Některé myšlenky jsem potom představil osobně. Ale při procházení jídelních lístků během následujících dnů jsem zjistil jednu věc. České dráhy a Kofola - to je kombinace, která zřejmě nejde dohromady.

Procházel jsem si postupně několik jídelních lístků a ani v jednom jsem neobjevil v nabídce Kofolu. A to se přitom uvádí na této stránce doslova:

... vybírejte z těch nejkvalitnějších darů naší země.

Jen ty nejvybranější tuzemské suroviny v sobě totiž nesou neopakovatelnou stopu štědrosti našeho kraje. Nabízené pokrmy připravujeme z prověřených a nejkvalitnějších zdrojů.

Tuzemské suroviny. Tak proč tedy je v nabídce nápojů Pepsi Cola? Těžko říct. Přitom v úvodu po otevření jídelního lístku se můžeme dočíst následující:

Vážení zákazníci,
Vítáme Vás ve vlaku Českých drah a jsme rádi, že Vám můžeme
zpříjemnit cestu nevšedním gastronomickým zážitkem. V tomto
jídelním lístku najdete nejen osvědčené pochoutky domácí
kuchyně, ale také sezonní menu připravené podle originálních
receptů nejlepších šéfkuchařů z Československého svazu kuchařů.
Věříme, že Vám u nás bude chutnat.

Tak osvědčené pochoutky domácí kuchyně? Nepochybuji o tom, že mezi taková jídla patří svíčková, ale kde je Kofola?

Zaslal jsem tedy obecně mířený dotaz na JLV, a.s. (tedy nikoliv adresovaný pracovníkovi této společnosti, se kterým jsem minulý týden hovořil). Podle očekávání jsem samozřejmě dostal poměrně obecně formulovanou odpověď.

...děkujeme Vám za zájem o naše služby a za Vaši zprávu. K Vašemu dotazu sdělujeme, že v současné době nealkoholický nápoj Kofola nemáme, neboť v naší nabídce máme jiné, z hlediska kvality a oblíbenosti minimálně srovnatelné nealkoholické nápoje světových značek. Vaši připomínku jsme ale předali na naše marketingové oddělení k dalšímu využití a je možné, že v případě zvýšené poptávky ze strany všech našich zákazníků, včetně těch zahraničních, se tato situace může změnit.

Ubezpečujeme Vás, že zpětná vazba od našich zákazníků je pro nás cenným podnětem, který nám umožňuje zlepšovat naše služby a odstraňovat případné nedostatky. Věříme, že i nadále budete naše služby využívat a budete s nimi spokojen. Pokud by tomu tak nebylo, uvítáme, když nás o tom budete informovat, obdobně však přivítáme i informaci o tom, že jste s nimi spokojen byl.

Těžko říct, proč je Kofola přirovnávána k Pepsi Cole, Lipton green ice tea, džusu Rauch a jakémusi jablečnému nápoji. Vzhledem k rychlosti odpovědi na můj e-mail si dovedu představit, že e-mail se v tomto znění posílá pravidelně.

Jak je to jinde?

Podívejme se nyní na to, jaká je situace v případě konkurence Českých drah a dále na Slovensku a v Rakousku.

Regiojet nabízí půl litru Kofoly za 15 Kč. Leo Express nabízí Kofolu zdarma majitelům s:)mile Card ke každé jízdence, respektive plechovku v objemu 0,25 L za 15 Kč. Vidíme tedy, že konkurenti mají k českému nápoji z Krnova mnohem lepší vztah. A jak je to na Slovensku a v Rakousku? Mají tam určitý patriotismus k domácímu nápoji na rozdíl od Českých drah?

V jídelním a nápojovém lístku pro vlaky InterCity na straně 6 sice rovněž figuruje Pepsi Cola, rozsah nabídky nápojů je i tak větší ve srovnání s JLV, a.s. A pochvalu si společnost Wagon Slovakia Košice, a.s. zaslouží za nabídku slovenské Viney. Úvodní text pro návštěvníka sice chybí, ale hodnotím zde pozitivně patriotismus a nabídku oblíbeného slovenského nápoje.

A rakouská společnost Henry am Zug? Je sice dražší a místo Pepsi je tu Coca-Cola, pochvalu si však tato společnost zaslouží za nabídku limonády Almdudler. A ve Švýcarsku si můžete ve vlaku pochutnat na švýcarském nápoji Rivella.

Zatímco návštěvník slovenského či rakouského jídelního vozu si tedy může pochutnat na typickém nápoji z dané země (Vinea, Almdudler), v případě nástupu do českého jídelního vozu na Kofolu zapomeňte. Milé JLV, a.s., zamyslete se nad tím a začněte nabízet cestujícím typický český nápoj. Já osobně tento nápoj obvykle vezmu při cestě do zahraničí pro mé kamarády esperantisty a zatím jsem na tuto pozornost měl vždy pozitivní ohlas. Jsme v České republice a ne v USA. -mir-

Aktualizace dne 31.7.2015 - byl jsem upozorněn v diskusi na ne úplně vhodný název a rovněž na informaci, že Kofola je v některých vlacích k dostání. Proto jsem napsal dodatečný článek.

Autor: Miroslav Hruška | čtvrtek 30.7.2015 7:30 | karma článku: 19.60 | přečteno: 1268x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Jak jsem tiše odešel z Lumpenkavárny

a nezhasnul. Možná je ale lepší stát se internetovým bezdomovcem, než se kvůli virtuálu rozčilovat...

12.11.2018 v 20:36 | Karma článku: 18.44 | Přečteno: 845 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se to multikulturalismu povedlo

Jak parazitovat na někom známějším? Nejlépe napsat protiblog. Něco, jako když se lidé dříve bavili pozorováním místního blázna. Jářku, proč lidem tu zábavu nedopřát?

12.11.2018 v 19:03 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jan Ziegler

Izrael je svobodný, Palestina nikoliv

Když jsem v Židovském státu trávil volné chvíle na břehu Mrtvého moře, všiml jsem si muslimek, které se koupaly oblečené. I palestinské školačky chodí ve velkých vedrech zahalené.

12.11.2018 v 18:43 | Karma článku: 25.67 | Přečteno: 557 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Řada Němců legionáře považovala za zrádce

Dnes jsou legionáři zbožšťováni a mluví se o nich jako o hrdinech. Nicméně se často zapomíná na fakt, že to byli právě příslušníci zahraničních legií, kteří se museli ve dvacátých letech často vyrovnat s napadáním a opovržením.

12.11.2018 v 17:36 | Karma článku: 22.06 | Přečteno: 648 | Diskuse

Karel Trčálek

Stojíme na prahu strašlivé katastrofy

Schyluje se ke katastrofě, které sotva můžeme zabránit. Jediné, co nám zbývá a co můžeme, je jen bezmocně přihlížet

12.11.2018 v 17:25 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 1031 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz