Záložky ve Firefoxu a jejich používání - pokračování

17. 07. 2015 7:30:00
Tímto článkem bych chtěl navázat na předchozí článek o používání záložek v prohlížeči Firefox. Původně jsem považoval celý článek za uzavřený, nicméně dostal jsem k článku komentář od kamaráda, o který se nyní, s Vámi, podělím.

Záložky a používání štítků

V předchozím článku jsem demonstroval, jak se dají používat klíčová slova pro rychlé zobrazení záložek, čili oblíbených stránek. Situaci však lze vyřešit elegantnějším způsobem a to pomocí štítků. Štítky mají podobnou vlastnost jako klíčová slova. Rozdíl je jen v jejich používání, které je snadnější. Pokud se ptáte, jestli něco takového umí Chrome, musím Vás zklamat. Ani tuto vlastnost Chrome zatím neodkoukal, stejně jako doplněk TabMixPlus, o kterém bude řeč v následujícím článku.

Jaký je tedy postup práce se záložkami a štítky? Řekněme, že si budeme chtít uložit třeba stránky idos.cz, idnes.cz, brnensky.denik.cz, esperanto.cz, gazeta.pl, intercity.pl, zelpage.cz a bmhd.cz.

Postup je následující:

1. Pro uložení kliknu na hvězdičku na liště, obvykle vedle adresního řádku. Na první pohled se nic nestane, jen hvězdička změní barvu na modrou.

2. Klikněte na hvězdičku znovu. Zobrazí se tato nabídka.

Všimněte si řádku "Štítky". Ten je prázdný. Já napíšu do něj podle pokynů "zpravodajství, domov, svět".

Totéž provedu například u stránky www.gazeta.pl. Všimněte si však jedné věci. Jakmile kliknete na roletku vedle řádku pro vyplnění štítků, nabízí se Vám již použité záložky. Protože ale Gazeta.pl splňuje jen podmínku "zpravodajství", zvolím ji a přidám "Polsko".

Dalším příkladem je uložení stránky dopravce Intercity.pl.

Pochopitelně už se nabízejí čtyři štítky.

Zvolím "Polsko" a přidám si "vlaky".

U webu ŽelPage.cz už budu volit tedy z pěti štítků.

U této stránky již nebudu přidávat nové štítky, ale vyberu si "domov, svět, zpravodajství, vlaky". Štítky jsou již nachystané a prohlížeč vám je bude i tzv. našeptávat.

Pro web Esperanto.cz zvolím "esperanto, zpravodajství", pro BMHD.cz potom vyberu "MHD, Brno" a pro brnensky.denik.cz potom "Brno, zpravodajstvi, domov".

A co bude konkrétně výsledkem? Začnu-li jen psát "zpr", začne mi prohlížeč automaticky nabízet stránky se štítky "zpravodajství", viz následující obrázek.

Pět stránek jsem označil štítky "zpravodajství". Těchto pět stránek je automaticky nabízeno přednostně. Navíc není třeba zadávat celý štítek, ale stačí jen zadat i písmeno a adresní řádek už bude nabízet možné stránky.

Štítků samozřejmě můžete vymyslet mnoho. Navíc pokud zmáčknete "Ctrl+Shift+B", zobrazí se Vám přehled záložek v novém okně, respektive můžete u hvězdičky kliknout na nabídku tlačítka s tabulkou vpravo pravou myší a zobrazit seznam záložek v postranní liště. Obě možnosti včetně prostého kliknutí levou myší na tuto tabulečku přímo nabízejí i seznam posledních štítků. Všimněte si, že na štítek můžete kliknout pravou myší a štítku tak definovat jinou vlastnost (ale v tomto případě připadá v úvahu jen změna názvu"). Anebo ho můžete rovnou smazat. To způsobí však pouze smazání štítku, takže v mém případě jsem smazal štítek "Polsko". A hle, stránka "Intercity.pl" je nadále vidět snadno, stejně tak "Gazeta.pl", ale již jen díky štítku "zpravodajství", respektive díky štítku "vlaky".

Výhodou štítků je navíc to, že pro volbu stránky s daným štítkem musíte kliknout tlačítkem dolů, respektive stránku vybrat myší. Pokud budete jen potřebovat hledat slovo "vlaky" či například "esperanto", stačí jen zadat "esperanto" a kliknout Enter a hledat :)

Pravda však je ta, že pokud budete používat mnoho složek v liště záložek, možná nebudete chtít ke každé stránce přidávat několik štítků, ale jen jeden (v takovém případě můžete stránku přetáhnout rovnou ke štítku). Potom se samozřejmě může stát i to, že některé záložky jednoduše štítky mít nebudou. I tak je však najdete.

A to je vše. Doufám, že se Vám článek líbil a zaujal Vás a třeba Vás i přiměl případně nainstalovat Firefox. V třetím díle tohoto miniseriálu Vám představím doplněk TabMixPlus a další mnou používané doplňky. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | pátek 17.7.2015 7:30 | karma článku: 7.79 | přečteno: 541x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 261 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 426 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.78 | Přečteno: 665 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz