Tip na používání záložek ve Firefoxu

13. 07. 2015 7:30:00
Dnešním článkem bych chtěl upozornit na zajímavou, leč možná ne pro každého známou vlastnost prohlížeče Firefox týkající se záložek a jejich používání.

Hned na úvod však doufám, že tento nápad si nepřečte někdo z vývojařů prohlížeče Chrome, protože tuto vlastnost umí perfektně jen Firefox. Ale i tak, určitě nejsem jediný, kdo si někdy řekl - proč tohle Chrome neumí? Ale k věci.

Záložky

Asi to znáte - chcete si ulehčit práci a tak si nepamatovat všechny stránky, které často navštěvujete, takže stránku přidáte do oblíbených. Firefox navíc umí podobně jako Chrome vytvořit lištu záložek, do které si můžete jednotlivé záložky přidat do složek. A tak to jde dál, vy si sice třídíte stránky do složek, respektive do podsložek a ještě dalších podsložek. Přiznejme si však na rovinu, že to už je trochu extrém. Ale ve chvíli, kdy píšete diplomovou práci či Vaším denním chlebem je sledování zpravodajských serverů, blogů a sociálních sítí a vy chcete mít o nich přehled, se Vám takové složky mohou docela hodit.

Co když ale některé stránky potřebujete navštěvovat často? Potom se nabízí je dát přímo na lištu záložek. Ovšem současně hrozí, že některé složky pak budete muset dohledávat komplikovaně, protože se zkrátka již na lištu nevlezou. Navíc při zmenšení okna se lišta zmenší. Tak co s tím? Nějaké stránky potřebujete opravdu často. Je pravda, že situaci můžete vyřešit i našeptáváním, aneb Firefox vám nabízí možnost zadat pár slov a Firefox vám následně stránku nabídne (podobně jako v případě historie). Existuje ještě jiné, elegantnější řešení.

Jde o to, že si vytvoříte jednu složku, do které umístíte ty opravdu nejpoužívanější stránky. V mém případě se jedná o stránku s rychlým vyhledáváním lidí na Mendelově univerzitě. A také IDOS. Vyhledávač IDOS sice umí vyhledávat spojení v mnoha městech, ale co když se vám nechce pokaždé vybírat tu volbu, kterou chcete? Zejména ve chvíli, kdy potřebujete jednou vyhledat spojení ve městě, podruhé pro změnu jen autobusem a potřetí jen vlakem. V takové chvíli přichází řešení si tyto stránky zazáložkovat a zařídit k nim rychlý přístup.

Já osobně používám v současnoti čtyři varianty:

http://jizdnirady.idnes.cz/idsjmk/spojeni/ - vyhledávání spojení v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje

http://jizdnirady.idnes.cz/vlaky/spojeni/ - vyhledávání vlakového spojení

http://jizdnirady.idnes.cz/autobusy/spojeni/ - vyhledávání pouze spojení pomocí autobusů

http://jizdnirady.idnes.cz/pid/spojeni/ - vyhledávání v rámci Pražské integrované dopravy (ale jen výjimečně)

Důležité je, že nestačí jen tyto záložky přidat. Je třeba je následně ještě upravit, což dialog uložení neumí. Tedy takto ne :-)

Je třeba jít do lišty záložek (případně do složky) a následně kliknout pravou myší na záložku a následně vybrat vlastnosti.

A zde si všimněte položky "Klíčové slovo". Já jej mám pro záložku týkající se vyhledávání spojení v Jihomoravském kraji nastavenou jednoduše - jmk. Pro vlakové spojení pak jednoduše "vlk", pro hledání autobusů "abus" a konečně pro Prahu "pid".

Jakmile toto klíčové slovo uložíte, stačí již příště jen zadat slovo "jmk" do adresního řádku a automaticky se vám zobrazí náhled, že hledáte záložku spojení v rámci IDS JMK. Důležité je si však uvědomit, že adresní řádek je současně používán i jako vyhledávací řádek. A co když si potom vyberete takové klíčové slovo, které budete chtít zrovna hledat, třeba právě "vlk"? V takovém případě buď musíte naťukat přímo adresu vyhledávače nebo využít vyhledávacího řádku vedle adresního řádku (pokud jej nemáte, je vhodné si tento panel přidat pomocí možnosti "Přizpůsobit", které se nachází v hlavním menu Firefoxu (to jsou ty tři "polínka" či linky, chcete-li).

A to je vše. Doufám, že se Vám článek líbil a zaujal Vás a třeba Vás i přiměl případně nainstalovat Firefox. Existuje navíc i jeden skript pro rychlý přístup k článkům na Wikipedii, který sestavil můj kamarád, v případě zájmu mi napište do vzkazů, pošlu Vám jej. -mir-

Související články:

Záložky ve Firefoxu a jejich používání - pokračování

Firefox - doplněk Tab Mix Plus a jeho použití

Autor: Miroslav Hruška | pondělí 13.7.2015 7:30 | karma článku: 12.51 | přečteno: 737x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 261 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 589 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 426 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 665 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz