(Ne)buďte včerejší aneb aktuálnost zpravodajství

25. 05. 2015 7:34:00
Už týden mi každý den přijde do schránky vydání novin MF DNES. Nevím sice, kdo za tím stojí, noviny jsme si neobjednal a zřejmě je dostává zdarma celý panelák. Ale přemýšlím o aktuálnosti zpravodajství a některých článků...

Že se v MF DNES objevují články, které se objeví i na iDNES.cz, jsem si zvykl. To není nic nového a je to i celkem dobře. Ovšem tím, že nám noviny začaly přicházet každý den, jsem si všiml zajímavých věcí.

Nejprve to byl článek o postupu Islámského státu. Ten se objevil v MF DNES v pátek 22.5., jeho autorem je Milan Vodička. Název "Islámský stát se valí. Ale proč?" Ovšem na iDNES.cz se objevil až 23.5. večer. Stejný autor a text sice méně obsáhlý, jen doplněný o odkazy na jiné články, mapu, fotogalerii a video. A název trochu jiný: "Islámský stát už měl být na kolenou. Jak to, že opět vítězí?"

Ovšem hlavní text je prakticky stejný jako ten na straně A10. Není to sice text, který by nás informoval o tom, co se právě děje, je to spíše analýza situace, přesto je zvláštní, že se tento text objevuje s téměř dvoudenním zpožděním (noviny mají uzávěrku někdy během čtvrtečního večera).

Další perličkou je rozhovor Lukáše Valáška s Karlem Tlusťákem, který založil a vede brněnskou firmu Business Factory, která má partnerství s Facebookem. Ten se objevil v pondělí 18.5. v tištěné MF DNES, s nzávem "Zavolal Facebook. A všecho se změnilo."

Ovšem rozhovor v elektronické podobě, beze změn, jen s jiným názvem "Dřív sbíral jahody a honil tetřevy. Teď mladý Brňan pracuje pro Facebook" se objevil až 24.5. v 14:20. Opět, v tomto případě to ničemu nevadí, rozhovor je zajímavý i po šesti dnech, ale také to o něčem vypovídá.

Mimochodem, ve stejný den, tedy 18.5. byl také rozhovor s Michalem Šindelářem, který propaguje ježdění na kole po Brně. V něm se sice psalo, že ve středu vyjede cyklojízda k oslavě Týdne města. Elektronická verze rozhovoru, samozřejmě s úvodní větou v minulém čase, se objevila teprve 24.5. v 7:00.

Budiž, v těchto případech to snad ani nevadí. Překvapila mne však jiná věc. V sobotu mi také přišly noviny a první zpráva z přílohy pro Brno byla "Jižní Morava roztančená. A směšná". V této zprávě se člověk dozví o nepovedeném klipu, který propaguje Jižní Moravu v ostatních krajích. A na závěr článku se píše, že klip najdu na brno.IDNES.cz.

Tak jsem hledal už v sobotu, ale ne, takové video jsem na iDNES.cz neobjevil. Objevil jsem jen samotné video díky strýčku Googlovi.

Když pominu to, že klip na závěr říká "Jižní Morava, místo, kde budete šťastní", ovšem ve skutečnosti je napsáno ve videu "Jihomoravský kraj, místo, kde budete šťastní" a že se mi video také moc nelíbí (propagace kraje ve formě videa, kde všichni tančí, mi nepřijde úžasná), překvapilo mne, že článek na iDNES.cz o tomto novém videu jsem objevil až v neděli odpoledne. Článek byl zveřejněn teprve 24.5. v 13:07.

Opět, nejde sice o příliš významný a aktuální článek, ovšem jestliže v tištěné MF DNES se píše, že klip najdu na brno.IDNES.cz, tak bych očekával, že jej také tam skutečně objevím. Ale ono ne, video a článek ve stejném znění, jen s mírně pozměněným názvem "V novém videu o jižní Moravě všichni tančí. Je trapné, tvrdí odborníci" se objevuje až v neděli.

Tak si říkám, jsem včerejší? Nebo naopak toho chci moc po MF DNES a iDNES.cz? -mir-

Autor: Miroslav Hruška | pondělí 25.5.2015 7:34 | karma článku: 13.04 | přečteno: 663x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Zdeněk Macura

Naše Seznamzpravy.cz lživě manipulují a CNN taky

Je to velmi smutné, ale je to tak. Seznamzpravy.cz a také CNN se chovají jako psychopat. Popírají evidentní fakta a lživě obviňují.

10.11.2018 v 11:12 | Karma článku: 37.34 | Přečteno: 1556 | Diskuse

Tereza Boehmová

Knížka pohádek Zuzanka a Goldýš slavnostně pokřtěna a vypravena do světa

Publikuji (jako soukromý blog) pár fotografií z uvedení knížky pohádek Zuzanka a Goldýš na trh. Na křtu panovala veselá atmosféra, přišlo hodně lidí a spoustu podpisů si užily i dvě ilustrátorky Anna a Emma Boehmovy.

8.11.2018 v 17:03 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 109 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to Jarek Nohavica nandal Putinovi

Česká televize zase lže, rusofobové se pominuli nenávistí a mlčí k tomu, že Západ uzavřel obchody se Saúdskou Arabií (a Rusko ne), atd.. atd. tak komentují zdejší ruští propagátoři (neplést s propagandisty!) Nohavicovo vyznamenání

5.11.2018 v 18:49 | Karma článku: 20.60 | Přečteno: 1253 | Diskuse

Josef Nožička

Jako vždy objektivní Česká televize to nositeli Puškinovy medaile ihned nandala

Když byl folkový zpěvák Jaromír Nohavica vloni kritizován za to, že převzal z rukou Miloše Zemana státní vyznamenání, byl to jen slabý odvar proti tomu, jaké kritiky se mu dostalo letos...

5.11.2018 v 18:13 | Karma článku: 48.69 | Přečteno: 16226 | Diskuse

Martin Faltýn

Co jste viděli/neviděli na ČT24

aneb díky za "nová media"... neboli internet. "Nová media" je označení České televize. Inu, občas jí ale ona nová média dávají nůž na krk, podrážejí nohy... jinak řečeno, když můžete a chcete, víc informací si vždycky najdete.

5.11.2018 v 8:08 | Karma článku: 39.26 | Přečteno: 3295 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz