Kam zmizely "Sedmikrásky nad Brnem"?

21. 04. 2015 17:18:00
Dne 14. dubna 2015 zmizely z Brna, respektive z hlavního brněnského nádraží "Sedmikrásky nad Brnem". Že nevíte, o jaké sedmikrásky jde? Přeci o krásnou znělku, kterou jsou cestující vítáni při příjezdu do Brna. Jenže té je od 14. dubna konec. Ale pěkně popořádku.

Kdo v minulosti cestoval z brněnského hlavního nádraží, tak si určitě vzpomíná na hluk způsobený otáčením odjezdové tabule. Postupem času ale tento panel vykazoval chyby. Například už v listopadu 2010 byl problém - vypadalo to, že se jede na Metovice, tedy nikoliv na Letovice.

Jak je vidět z fotky, je patrné, že už v roce 2010 byly pod těmito panely instalovány nové "televize", tehdy ještě za účelem zpravodajských, respektive reklamních sdělení.

Postupem času ale odešla pravá část panelu a tak si mohli cestující zvykat na sledování odjezdů právě z těchto nových "televizí".

Nakonec dle tohoto tweetu z prvního listopadu 2014 přestala fungovat i levá část panelu a hala utichla. Samozřejmě ne zcela, hlášení zůstalo, ale cestující již neslyšel, jak se panely pravidelně otáčejí.

Ovšem letos na jaře byly sundány i panely na jednotlivých nástupištích, které rovněž byly otočné. A v podchodě se navíc objevily nové LCD panely s přehledem odjezdů. A současně nad "televizemi" byl umístěn nový velký panel s přehledem odjezdů.

Přestal také fungovat panel s příjezdy nedaleko druhého vchodu na nádraží a rovněž v druhém podchodu přestal fungovat panel s odjezdy.

V tomto směru lze hodnotit změnu pozitivně - na průjezdných nástupištích jsou nově tři panely, oproti původním dvěma panelům. To v praxi znamená, že se zlepšil informační systém, prostřednictvím kterého jsou cestující informování. Navíc na čtvrtém nástupišti u šesté koleje byl přidán jeden panel navíc při místě, kdy cestující vychází z podchodu vedoucího od hlavní haly...

Je to dobře vidět z těchto fotografií.

Starý a nový panel
Nové panely v podchodu (dne 18.4. ještě nefunkční).
Nové panely na nástupišti 2, novinkou je třetí panel v zadní části nástupiště
Již nefungující, ale i dnes (21.4.) stále visící panel s příjezdy vlaků - pravděpodobně bude také nahrazen novým
Celkový pohled - hala s novým panelem

Navíc se minulý týden umisťovaly i nové panely do podchodů, které vedou k nástupištím.

A dnes (21. 4. 2015) jsem viděl, jak nějací pracovníci chystali umístění nového panelu s odjezdy u kusých kolejí (kde již nové panely jsou také).

Na druhou stranu, s nástupem nových panelů zmizely "Sedmikrásky nad Brnem"...Ptáte se proč? Inu, od 14. dubna 2015 slyší cestující hlas Danuše Hostinské-Klichové (pro jejíž hlas je přezdívka "Andula") a ne hlas Václava Knopa.

V souvislosti s vybudováním nových informačních panelů byl totiž na hlavním brněnském hlavním nádraží zaveden systém INISS (Integrovaný informační systém stanice), který dodává brněnská společnost CHAPS. A právě tento systém využívá při hlášení hlas Danuše Hostinské-Klichové a pro cizojazyčná hlášení hlasy Roberta Schleina a Philipa Bělohlávka.

Systém HIS (Hlasový informační systém) společnosti Mikrovox, který používá hlas Václava Knopa pro české hlášení a Věry Pockley pro anglické hlášení, byl na brněnském hlavním nádraží zrušen.

A ač se to nechce věřit, v tuto chvíli, alespoň dle mého pozorování ve dnech 18. a 19. dubna, "Sedmikrásky nad Brnem" zmizely. Stejně tak dnes, 21. dubna jsem tuto legendární znělku nezaslechl. Tuto znělku bylo možné slyšet zejména při příjezdu vlaku, tedy typicky zazněla tato znělka (můžete si ji stáhnout a poslechnout z tohoto odkazu) a potom hláška "Stanice Brno hlavní nádraží, osobní vlak / rychlík, vlak EuroCity přijel k nástupišti č. ...). Ovšem se změnou systému se zřejmě na tuto znělku zapomnělo. A tak můžeme nově slyšet jen tuto znělku a mezi hlášeními krátké cinknutí. Což je zvláštní, zvlášť když uvážíme, že v Praze mohou cestující slyšet podle mne povedenou znělku "Vyšehrad"...

Každopádně minimálně ve stanicích Královo Pole, Lesná a Řečkovice zatím mohou cestující pana Knopa slyšet...-mir-

Autor: Miroslav Hruška | úterý 21.4.2015 17:18 | karma článku: 17.66 | přečteno: 1082x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Karel Ábelovský

Doba je fakt zlá ... modrá už asi není dost dobrá, lepší už je zase rudá

... doba je fakt asi zlá, neb mnozí umělci z ní tuším šílí - teď už i ten Ondřej Hejma (vyznamenanej), se nechal slyšet, jak to má náš pan prezident těžký - chudáček! Ovšem řekl bych, že slon to má těžší, a nejen s pamětí, tak co

8.11.2018 v 14:17 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 806 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Titanic sa opäť vydal na svoju plavbu. Tentokrát zamieril do Brna

Do života cestujúcich môžu nahliadnuť návštevníci výstavy v Brne. Je jedinečná nielen nádhernou zbierkou originálnych exponátov, ale predovšetkým rekonštrukciou, vďaka ktorej sa návštevníci doslova ocitnú na palube Titaniku.

6.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 4.02 | Přečteno: 168 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klid a opatrné čekání na zprávy z Prahy – tak vypadal 28. říjen v Brně

Před sto lety došlo k vyhlášení samostatné republiky. Prohlédnout si některá z míst, která hrála ústřední roli při převratu v Brně, mohli účastníci prohlídky, kterou v sobotu dopoledne pořádalo turistické a informační centrum.

29.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 124 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nejdostupnější zdravotnické služby mají občané v Brně, tvrdí studie

Brněnské nemocnice mají velké množství lůžkových služeb, ale volná místa k hospitalizaci často chybí. Může za to nedostatek lékařů a zdravotních sester. V porovnání s jinými regiony České republiky však situace není tak kritická.

25.10.2018 v 22:44 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 233 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Druhá vlna rezidentního parkování proběhne s výraznými změnami

Rozšíření rezidentního parkování plánované na prvního listopadu rada města nepozastavila. Schválila však návrh, podle kterého rezidenti za první auto nezaplatí žádný poplatek. Dokument upravuje i ceny pro návštěvníky v nové zóně.

24.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz