České dráhy a změna týkající se skupinové slevy

11. 04. 2015 10:12:00
Tímto článkem bych rád upozornil na změnu týkající se loni v listopadu ohlášeného zrušení výhodné skupinové slevy. Až doposud platilo, že bylo jedno, jestli jede na jednu jízdenku pět nebo deset či dokonce dvacet lidí. Čím více lidí, tím lépe, tím více mohli lidé ušetřit. Časy se však mění.

V tiskové zprávě vydané loni v listopadu ke změnám v tarifu se jasně psalo následující:

ode dne vyhlášení se sleva pro skupinu přizná při okamžitém odbavení pouze maximálně pro 5 spolucestujících; skupiny 6 a více spolucestujících se musí nově pro přiznání slevy předhlásit prostřednictvím objednávkového formuláře (v tom případě obdrží bonus v podobě místenky zdarma), toto opatření umožní lépe a pružněji reagovat v oblasti posilování vlakových spojů;

Podobně se psalo ve zprávě na portálu ŽelPage:

Určité komplikace čekají také menší i větší skupiny, které pro své cestování chtějí použít vlaky ČD. Nově se totiž budou muset skupiny nad 5 osob 3 dny předem nahlásit dopravci, pokud budou chtít využít skupinovou slevu. I zde dopravce argumentuje potřebou získání dat a zejména možností operativně reagovat na pohyby a přepravy většího množství cestujících. Tato podmínka nebude podle sdělení Českých drah platit již od začátku platnosti nového jízdního řádu, ale ode dne vyhlášení, který dopravce včas oznámí.

Jaká je však realita? Vyhlásil dopravce tuto změnu ve formě aktuality na stránkách Českých drah, respektive ve formě tiskové zprávy?

Jak asi tušíte, nikoliv.

Na této stránce je pouze zmínka o cestování vlakem na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015 či o omezení ve stanici Úvaly. A ještě navíc odkaz na video Velikonočního vlaku z Prahy do Německa (ovšem vůbec nechápu, proč se tím vlakem České dráhy chlubí, když jsem předtím nezahlédl na stránkách Českých drah upoutávku, respektive pozvánku na svezení).

Ale zpět ke zrušení jednoduché skupinové slevy i pro více než 6 lidí.

Na stránce s tiskovými zprávami také ani slovo o této změně. Mezi novinkami na eShopu tuto novinku také nehledejte.

Paradoxně eShop zatím ani o této změně neví! Ptáte se proč? Inu, je to jednoduché: na této stránce se jasně píše:

Skupina 6 a více osob

Při cestování skupin 6 a více osob je nutné cestu objednat nejpozději 3 dny před jízdou prostřednictvím objednávkového formuláře, u pokladní přepážky ČD nebo telefonicky na Kontaktním centru ČD na čísle 840 112 113. U každé objednávky následně ČD prověří možnosti vaší přepravy a v případě schválení objednávky obdržíte transakční kód, který použijete při nákupu jízdenek. Jízdenky je nutno zakoupit u pokladní přepážky nejpozději 48 hodin před odjezdem vlaku, jinak objednávka propadne. Možnost zakoupení jízdenek prostřednictvím eShopu ČD bude zprovozněna později.

Čili, to v praxi znamená, že v tuto chvíli si můžete koupit skupinovou jízdenku přes eShop ČD klidně pro osm či třeba i 16 osob. Například jsem si zkusil objednat jízdenku pro 10 osob na zítřek z Brna do České Třebové včetně rezervací (místenek), eShop mne pustil přímo až k platebnímu portálu. A když jsem se ptal včera na pokladně Českých drah, pokladní mi také řekla, že není problém na zítřek koupit skupinovou jízdenku pro 10 lidí.

Je v tom tedy chaos? Ne tak docela. Pravda, jste sice dle stránky odkázáni na objednávkový formulář, ovšem tato aplikace je zatím ve zkušebním provozu. Takže mezidobí? Možná i proto České dráhy tuto změnu zatím příliš nevytrubují.

A ano, je to přesně tak - takto mi to včera řekla i paní v ČD centru - v tuto chvíli je takové mezidobí - eShop skutečně umožňuje koupit skupinovou jízdenku pro více než 6 lidí, stejně tak na pokladně, ale jestli chci, tak už mohu udělat objednávku. Otázkou je, kdy toto mezidobí skončí a jestli České dráhy tuto novinku oznámí více než doposud. Zatím totiž mohu říct, že České dráhy o této změně spíše mlčí.

Jediná změna je jen na této stránce o skupinové slevě. A také v dokumentu "Tarif Českých drah pro vnitrostátní přepravu cestujících a zavazadel (TR10) - platí od 1. 3. 2015". A samozřejmě na již zmíněné stránce http://www.cd.cz/skupiny/, která je novou stránkou. -mir.

Autor: Miroslav Hruška | sobota 11.4.2015 10:12 | karma článku: 12.41 | přečteno: 841x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 266 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 427 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz