Neaktuální Java v počítači - bezpečnostní riziko pro počítač

24. 01. 2015 21:43:00
Dnešním článkem bych vás rád upozornil na bezpečnostní riziko spojené s Javou v počítači. Java je sice poměrně užitečná věc v případě, že potřebujete hrát na počítači online hry, chatovat, ovšem v některých případech se i přihlásit do internetového bankovnictví. Mohli bychom sice diskutovat o vhodnosti Javy v tomto případě (já jsem v tomto případě docela rád, že banky, u kterých mám účet, naštěstí nemají internetové bankovnictví postavené na spuštění Javy), ale je-li tomu tak, je třeba vědět, že právě Javu je vhodné pravidelně zaktualizovat. Ale není aktualizace jako aktualizace. Článek je psán pro počítače s operačním systémem Windows.

Java sice může někdy nabízet update ke stažení, ovšem i tak není od věci udělat někdy update manuálně. O tomto problému jsem se dozvěděl v práci od informatika, který se nám stará o počítače. A právě on mne upozornil, ať raději na všech počítačích a samozřejmě i doma provedu kontrolu aktuálnosti Javy.

O co jde? Java v současné době nabízí už verzi 8, ovšem přechod na ní zatím nejde pomocí updatu, který nabídne program. Je třeba provést tuto aktualizaci ručně. Ačkoliv se na této stránce uvádí, že migrace na verzi 8 bude zajištěna v lednu, není od věci tuto aktualizaci provést již nyní a přitom se eventuálně zbavit i starších verzí.

Jak na to?

Nejprve je potřeba zjistit, jakou verzi Javy máte na svém počítači. To uděláte jednoduše - půjdete do Ovládacích panelů a v nich vyberete Programy -> Odinstalovat program. Toto okno můžete spustit i pomocí nabídky "Spustit" ze start menu (respektive kombinací kláves Win + R), kde zadáte příkaz "appwiz.cpl".

Zde najděte podle abecedy položku Java X Update Y. Hodnoty X a Y představují důležitá čísla. V případě, že jako X je uvedena hodnota 7 (což poznáte i vpravo v menu, kde je uvedeno číslo verze 7 něco...), respektive 6 či nižší, tak tyto verze odinstalujte. Nová verze sice pomůže, ale dokud nezmizí stará verze, je to pořád riziko.

Kontrola verze Javy

Kontrola verze Javy

Pokud tedy není situace podobná této (tj. verze 8), postupujte dále (samozřejmě pokud jste do této chvíle Javu ani neměli a zajímá vás, jak Javu stáhnout, přeskočte následující odstavec a pokračujte ve čtení).

Odinstalace je poměrně rychlá, Windows se vás pouze zeptá, zda to opravdu chcete udělat, v případě Windows Vista a výše bude možná nutné tento krok potvrdit ještě jednou (to záleží na nastavení oprávnění). O úspěšném odstranění není sice žádná hláška, ale v seznamu nainstalovaných programu už Javu neuvidíte.

Nyní můžeme přejít ke stažení aktuální verze Javy, tedy verze 8. Běžte tedy na www.java.com a klikněte na odkaz v červeném poli "Free Java Download". Odkaz vás hodí na stránku, kde ještě potvrdíte, že souhlasíte s podmínkami (opět červené políčko s textem "Agree and Start Free Download").

Soubor jxpiinstall.exe uložte klidně rovnou na plochu a spusťte jej. Windows se vás samozřejmě zeptá, jestli opravdu chcete spustit tento program, dejte, že ano.

Následně se zobrazí toto okno:

Instalace Javy - první krok

Instalace Javy - první krok

Instalační adresář neměňte a rovnou klikněte na "Install".

Nyní přichází nejzákeřnější věc na celé instalaci. Java je sice zdarma, má to však jako obvykle své ale. A tím je snaha vám vnutit vyhledávací panel (toolbar) do vašeho prohlížeče od stránky Ask.com. Na to pozor, je to poměrně otravný panel, který nejenže přidá panel navíc, ale navíc pravděpodobně změní i výchozí vyhledávač (tedy například ze Seznamu či Googlu najednou budete mít Ask.com). Je to havěť, které se sice dá zbavit (napíše-li mi dost lidí, zvážím sepsání článku na zbavení se tohoto panelu), ale je lépe zareagovat tak, že tento doplněk nechcete (obecně některé zdarma programy se snaží při instalaci různé panely vnutit, například Seznam někdy vnucuje svoji Seznam lištičku).

Takže v druhém kroku instalace to musí dopadnout takto. Původní zaškrtnutí, že máte zájem o doplněk Ask.com, zrušte!

Druhý krok instalace Javy - pozor na Ask.com

Druhý krok instalace Javy - pozor na Ask.com

Pak už jen sledujte, jak se Java automaticky instaluje. Netrvá to obvykle moc dlouho. Po úspěšné instalaci se zobrazí toto okno.

Dokončení instalace Javy

Dokončení instalace Javy

Potom se možná otevře okno prohlížeče, ale to klidně zavřete. Zkontrolujte ještě opět ve správci programů (půjdete opět do Ovládacích panelů a v nich vyberete Programy -> Odinstalovat program), zda je již nainstalována nová verze Javy. Nejspíše už bude, takže tím je proces ukončen :-) Další aktualizace Javy budou samozřejmě občas k dispozici a Java vám je nejspíš nabídne sama, takže proces odinstalace staré Javy a instalace nové Javy už zřejmě potřebný nebude, nicméně popsaný způsob samozřejmě jde také využít. -mir-

Poznámka: byl jsem upozorněn v diskusi, že v případě, že máte 64bitový operační systém, je lepší stahovat variantu právě pro tento systém. Najdete ji ke stažení v takovém případě zde.

Autor: Miroslav Hruška | sobota 24.1.2015 21:43 | karma článku: 20.27 | přečteno: 4184x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 266 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 427 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz