Jak se dostat levně vlakem do Paříže, Marseille či do Londýna?

26. 11. 2014 9:00:00
Tímto článkem bych chtěl shrnout novinky k mým článkům o cenově výhodných cestách vlakem do Paříže, Marseille či do Londýna.  

Jet vlakem z České republiky do Londýna? Nebo snad do Paříže či dokonce k moři do Marseille? To musí být šílenství a bláznovství. To musí být drahé a časově náročné. Omyl. Při troše snahy nemusí být cena příliš vysoká. Komfort oproti autobusům také hovoří ve prospěch vlaků.

Články o cestách do těchto měst vznikly v roce 2012. Od té doby se mohlo něco změnit, je tedy ideální čas pro aktualizaci těchto článků v jednom článku dohromady.

Paříž

Nejprve k cestám vlakem do Paříže. V tomto případě se dá říct, že podmínky cestování do Paříže se prakticky nezměnily.

Tedy: Přímý vlak z Prahy do Paříže samozřejmě nadále nejezdí, nicméně tuto vzdálenost jde za jeden den zvládnout.

Německé dráhy nabízejí akční jízdenky, které se nazývají Europa-Spezial. A pravidla jsou jednoduchá: výchozí bod nebo koncový bod cesty musí být místo v Německu. Pak už záleží jen na tom, jak je místo dobře dostupné a zda si jízdenku budete kupovat zavčas dopředu.

Nadále platí, že jedním z nejlépe dostupných míst je město Furth im Wald nedaleko Domažlic. Můžete však cestovat i z Schöny u Děčína, z Johanngeorgenstadt (nedaleko Karlových Varů) nebo také z Bayerische Eisenstein (čili ze Železné Rudy).

Záleží na vás, které místo máte nejblíže. Platí však, že vždy musíte zaplatit i za krátký německý úsek s výjimkou cesty z Bayerisch Eisenstein. Na toto nádraží totiž můžete dojet bez problémů na českou jízdenku.

A teď už konkrétní příklad cesty. Například z Furth im Wald do Paříže.

Zadáme si do vyhledávače spojení na www.bahn.de cestu na den 14. ledna 2015 v 11:00.

Pokud jste postupovali dobře, dostanete podobný výsledek.

Výsledek hledání spojení pro cestu Furth im Wald - Paříž

Výsledek hledání spojení pro cestu Furth im Wald - Paříž

Jak je vidět, k dispozici je jízdenka za 49 €. Pravda, když jsem psal aktualitu v listopadu 2012, dala se jízdenka pořídit už za 39 €. Je tedy možné, že na delší vzdálenosti začíná cena jízdenky, nabídky Europa Spezial do Paříže na částce 49 € do druhé třídy (ačkoliv to Německé dráhy neprezentují oficiálně, oficiálně uvádí cenu od 39 € ze Stuttgartu).

Poznámka: Článek nebyl psán v jeden den naráz, byl psán postupně, proto je možné, že uváděné příklady na zmiňované dny již zřejmě nebudou za stejné ceny, pokud byste si to chtěli vyzkoušet. Bude třeba vybrat dny pozdější.

Příjemnou novinkou v případě cesty do Paříže je to, že z Furth im Wald je třeba jet až po poledni. To je docela příjemná změna, protože v aktualitě z listopadu 2012 jsem psal o tom, že lze jet v deset, respektive jedenáct hodin dopoledne. Tento nový čas odjezdu totiž částečně zkrátil cestovní čas mezi Prahou a Paříží. Samozřejmě to platí jen v případě, že vám nevadí příjezd do Paříže před devátou hodinou večer.

Ale k věci. Jak je vidět ze spojení, pojedete nejprve spojem ALX. Jedná se konkrétně o vlak EC / ALX 354 Franz Kafka z Prahy s odjezdem v 9:14 z Prahy.

To v praxi znamená, že pokud se dostanete do Prahy před devátou ráno, můžete jet nově z České republiky do Paříže pohodlněji. Předtím se sice dalo jet taktéž v 9:15 z Prahy, ale přijeli jste do Paříže až o půl jedenácté večer. Druhou možností bylo jet z Prahy už v pět ráno, což nebylo moc pohodlné pro cestující, kteří se nejprve musí dostat do Prahy.

Dá se tedy bez problémů sednout v 5:41 na EC 176 Johannes Brahms vlak z Brna, respektive od změny jízdních řádů 14. prosince 2014 v pracovní dny na nový vlak IC 572 Brněnský drak s odjezdem v 6:08 z Brna (příjezd do Prahy v 8:47), v Praze v klidu přestoupit a pokračovat směrem na Německo a Paříž.

A jak je to s návratem? I zde platí, že cesta se zrychlila a za jeden den se lze dostat zpět například až do Brna.

Například v případě cesty 16. ledna se nabízí z Paříže do Furth im Wald následující spojení.

Cesta z Paříže zpět

Cesta z Paříže zpět - výsledek hledání spojení

Zejména první spojení je velice zajímavé - posledním vlakem, který využijete, je opět vlak ALX / EC 355. Ten do Prahy přijede v 18:43, což je pořád rozumný čas na přestup na vlak směrem Brno / Ostrava... A prvním vlakem je vlak ICE, takže v jednom směru můžete vyzkoušet vlak TGV, nazpět potom vlak ICE.

Za povšimnutí stojí ovšem i spojení v 9:10, kdy přijedet do Furth im Wald v 17:56. Sice budete muset chvíli čekat, ale v 19:52 odjíždí opět vlak ALX / EC 357, kterým se dostanete do Prahy v 22:43. To už sice pro cestu dále po ČR není nejlepší čas, ale pokud byste z nějakého důvodu nemohli jet z Paříže už v sedm ráno, je to ideální řešení.

Každopádně jak v případě cesty do Paříže krátce po poledni, tak i v případě cesty do Prahy zpět v 7:06, platí, že z Norimberku pojedete do Mannheimu (a naopak) autobusem IC Bus. Ačkoliv tyto autobusy jsou poměrně komfortní, kouzlo cesty do Paříže z Prahy výhradně po železnici je tím pryč. V případě cesty ze Schöny tomu ale není. Ale na druhou stranu se urychlila cesta a v případě, že by autobus měl zpoždění, Německé dráhy musí tento problém vyřešit za vás, například vám nabídnout alternativní cestu.

A jak vyřešit cestu po ČR do Furth im Wald? Nabízí se toto řešení: v případě, že se budete vracet po stejné trase, postačí koupit Včasnou jízdenku Česko z Prahy do Domažlic, dále běžnou jízdenku z Domažlic do bodu Furth im Wald Gr. a k tomu mezinárodní jízdenku Furth im Wald Gr. - Furth im Wald, kterou kupte jako zpáteční.

Samozřejmě, je rozdíl, jestli máte In Kartu či nikoliv.

V případě, že In Kartu nevlastníte, jsou náklady na cestu po ČR následující:

Včasná jízdenka Česko Praha - Domažlice - od 169 Kč.

Obyčejná jízdenka Domažlice - Furth im Wald Gr. - za 29 Kč.

Zpáteční mezinárodní jízdenka Furth im Wald Gr. - Furth im Wald - za  112 Kč.

V případě, že máte In Kartu současně se slevou RailPlus a máte nárok na slevu 25 % z jízdného, potom jsou ceny následující:

Včasná jízdenka Česko Praha - Domažlice - od 129 Kč.

Obyčejná jízdenka Domažlice - Furth im Wald Gr. - za 22 Kč.

Zpáteční mezinárodní jízdenka Furth im Wald Gr. - Furth im Wald - za 84 Kč.

Celkem tedy 386 Kč + 2 * 49 € - tedy něco málo přes tři tisíce za cestu tam i zpět.

Jak dosáhnout nižší ceny?

Teď si možná říkáte - no jo a dá se rozumně sehnat ta jízdenka do Paříže za 39 €? Dá, ale je třeba nakombinovat. Z Prahy si kupte jízdenku do Hořovic za 69 Kč s In Kartou se slevou 25 % (jinak za 92 Kč), dále kupte Celodenní jízdenku pro Plzeňský kraj + Německo za 275 Kč a jízdenku do Paříže kupujte ze stanice Amberg. Celodenní jízdenka pro Plzeňský kraj+Německo vám totiž bude platit až do stanice Amberg i při jízdě vlakem ALX 354 z Prahy, respektive po přestupu na osobní vlak ve Schwandorfu směr Norimberk.

Potom jsou tedy náklady na cestu: 2*69 Kč + 2*275 Kč + 2*39 €, tedy přibližně 2800 Kč tam i zpět. Cena může být i nižší, pokud pojedete ve dvou a navíc o víkendu. V takovém případě si můžete pořídit Skupinovou víkendovou jízdenku pro Plzeňský kraj + Německo za 350 Kč. Ale je třeba počítat s tím, že o víkendu nemusí být jízdenka za 39 € vždy dostupná...

Cesta vlakem do Paříže přes noc

Popsaný způsob cesty není jediný. Existuje ještě jedna možnost a to cesta z větší části přes noc. To se může hodit ve chvíli, kdy potřebujete vyrazit raději až večer a chcete přijet do Paříže hezky dopoledne.

Z Prahy totiž lze jet v 18:30 vlakem CityNightLine 458 do Mannheimu. Ceny Německých drah jsou od 49 € v případě, že vám stačí místo k sezení ve velkoprostorovém voze. Pokud si připlatíte 10 € navíc, můžete spát v šestimístném lehátkovém kupé. V Mannhheimu si budete muset počkat dvě hodiny do odjezdu ranního ICE, které odjíždí v 6:40 a v Paříži je v 9:50 (cena jízdenky na tento spoj je od 39 €).

V opačném směru se to dá také. Z Paříže vyjedete v 19:06 vlakem ICE do Mannheimu, kam dorazíte v 22:17. Dále vám navazuje noční spoj do Prahy ve 23:59. a do Prahy přijedete v 11:25.

Cenové náklady za tuto noční cestu tedy jsou v případě varianty šestimístného lehátkového kupé 59 € + 39 €.

Důležitá poznámka ke koupi jízdenek - ačkoliv lze koupit jízdenky na noční vlak z Prahy do Mannheimu přes Německé dráhy, České dráhy na toto spojení nabízejí také výhodné jízdenky.

Pokud si porovnáte nabídku Českých drah na stejný den, můžete zjistit, že vyjde levněji jet na jízdenku od Českých drah, neboť ceny jízdenek z Prahy do Mannheimu začínají na částce 29 € (v případě místa k sezení) a částce 49 € v případě rezervace lehátka do šestimístného lehátkového kupé.

Možnosti platby u Německých drah

Závěrem ještě zmínka o možnostech platby u Německých drah -  Německé dráhy samozřejmě nabízejí platbu českou platební kartou a nedávno také zavedli možnost se ve vlaku prokázat českým dokladem. Pokud tedy neradi ukazujete vaši platební kartu, respektive potřebujete koupit jízdenku někomu jako dárek a tedy mu nemůžete samozřejmě vaši platební kartu půjčit, nově stačí už jen česká občanka. Část stránek Německých drah je navíc přeložena do češtiny, takže si můžete jízdenku objednávat za použití české mutace stránek :)

Na výlet do Marseille

U Francie ještě chvíli zůstaneme. Jak už jsem psal v článku v květnu 2012, Německé dráhy nabízejí výhodné jízdenky z Německa až do Marseille.

Zkusíme si zadat opět cestu z již zmíněné stanice Furth im Wald do stanice Marseille-St-Charles. Datum jsem zvolil na únor - konkrétně 11. února. A ejhle, ačkoliv Německé dráhy na této stránce uvádějí, že ceny začínají už na 39 €, nalezli jsme cenu 49 €. A opět se dá jet pěkně ráno z Prahy vlakem, protože spoj ALX je vlakem z Prahy ALX / EC 356, který odjíždí z Prahy v 5:14.

Výsledek hledání spojení pro cestu Furth im Wald - Marselles

Výsledek hledání spojení pro cestu Furth im Wald - Marseille

Pro cestu zpět je situace horší. Situace se nezměnila a stále se nedá jet tak, aby se stíhal poslední vlak do Prahy. Potvrzuje to i následující výsledek hledání spojení.

Spojení zpět z Marseille

Spojení zpět z Marseille

Takže tudy to nepůjde. Řešením je pořídit jízdenku z Marseille do Norimberku, jak ukazuje následující obrázek.

Spojení z Marseille do Norimberku

Spojení z Marseille do Norimberku

Cena zůstala stejná, dále už jen dokoupíme jízdenku z Norimberku do Prahy na autobus.

Spojení z Norimberku do Prahy

Spojení z Norimberku do Prahy

Jak je tedy patrné, nazpět se dá cestovat také poměrně rozumně a to za cenu 49 € + 19 €. V případě, že seženete jízdenku z Marseille už za 39 €, bude celková cena již jen 58 €.

Mimochodem, podobně dá pochopitelně se kombinovat i jízdenka z Paříže, kdy můžete pořídit jízdenku z Paříže do Norimberku za 39 € s odjezdem v 11:25 z Paříže a příjezdem do Norimberku v 18:18 a dále v 18:40 autobusem do Prahy.

Samozřejmě, pokud se bojíte přestupu v Norimberku kvůli malé časové rezervě (navíc rozdělením jízdenek už nevzniká garance toho, že se Německé dráhy budou zabývat tím, že vám ujede autobus, ale asi by mohly ;-) ), je efektivnější si najít spojení do Furth im Wald a tam si najít nějaký nocleh.

Ceny jízdenek z Prahy do Furth im Wald jsou stejné, nebude je zde tedy již opakovat.

Závěrem odpověď na možný dotaz - a co cesta přes noc? Je to možné? Bohužel nikoliv, nabídka cenově zvýhodněné jízdenky z Německa do Marseilleplatí jen na vlak TGV, který jede v 14:01 z Frankfurtu do Marseille, respektive v 8:14 opačným směrem. Cesta přes noc je každopádně možná - za předpokladu, že si chcete prohlédnout částečně Frankfurt nad Mohanem nebo Mannheim.

Vlakem do Londýna

Když mohl jet vlakem pod mořem Petr Nečas v rámci své pracovní cesty do Londýna a potom do Bruselu, proč byste nemohli vy.

Základem je opět cesta z nějakého města u hranic. Jako příklad použiji opět město Furth im Wald, můžete ale zkusit i cestu z Bayerisch Eisenstein. Ano, lze koupit jízdenku Bayerisch Eisenstein - Londýn už za 59 €.

Zadáme si spojení z Furth im Wald přes Brusel do Londýna na 19.2.2015 s odjezdem v 8:00.

Výsledkem jsou dokonce dvě spojení. V prvním případě jde opět o již známý spoj z Prahy v 5:14. Jinými slovy, v 5:14 odjedete z Prahy. A cena je od 59 €.

Spojení z Furth im Wald do Londýna

Spojení z Furth im Wald do Londýna

Jak je tedy vidět, do Londýna přijedete v 19:57 londýnského času. Jsou dokonce možná dvě spojení, což se může hodit v případě, že byste jeli do Furth im Waldu autem. Mimochodem, pokud byste si chtěli koupit na stejný den jízdenku na večerní spoj z Bruselu do Londýna (odjezd v 18:56), vyjde vás jízdenka na 50 €. Čili - Německé dráhy vám nabízejí jízdenku za velmi příznivou cenu :)

Rovněž v opačném směru se dá najít cenově výhodná jízdenka tak, abyste stihli i vlak do Prahy. Například 18.2.2015 můžete vyjet v 6:50 londýnského času a v 19:51 jste ve Furth im Wald, ale samozřejmě nevystupujete, neboť jedete vlakem až do Prahy (s příjezdem před jedenáctou hodinou večer).

Cesta z Londýna zpět

Cesta z Londýna zpět

Ovšem pozor! Ačkoliv Německé dráhy nabízejí jízdenky v předprodeji, který začíná vždy 92 dnů před datem cesty, neznamená to automaticky, že pokaždé seženete jízdenku za 59 €. Zejména v letní sezóně může být cena vyšší, například i 99 €. Ale například na cestu někdy v září nebo v únoru by to problém být neměl. Je navíc možné, že v takovém případě seženete výhodnou jízdenku i jen 60 až 70 dnů před vlastní cestou.

Závěrem poznámka k jízdence Bayerisch Eisenstein - Londýn. I na tuto relaci lze sehnat jízdenku už za 59 €. Má to však jednu nevýhodu. Spojení dostupné za 59 € je koncipováno tak, že musíte vyrazit v 8:40 vlakem směr Plattling. Takové svezení může být jistě zajímavým začátkem vaší cesty, ovšem problém je ten, že tak brzy se do Železné Rudy nedostanete ráno vlakem z Prahy. Jediným řešením je vyrazit po páté hodině ráno osobním vlakem z Plzně s přestupy do Železné Rudy (příjezd v 8:08) anebo si prostě najít v Železné Rudě nocleh. To už ale cestu prodražuje. Ani cesta zpět není úplně ideální. Do Bayerisch Eisenstein přijedete v 19:13, ovšem tou dobou už můžete dát leda tak liškám dobrou noc. V té době už zkrátka vlak do Prahy nepojede. Ale kdo říká, že musíte spěchat? Noc strávená na Šumavě na začátek nebo na konec velké cesty může být příjemným zpestřením.

Na druhou stranu, z Frankfurtu nad Mohanem do Bruselu pojedete rychlostí kolem 300 km/h. To je také zajímavý zážitek.

A co cesta vlakem přes noc? I ta je možná. Opět využijeme nočního vlaku z Prahy, tentokrát ale pojedeme z Prahy do Kolína nad Rýnem. Cena jízdenky na noční vlak s odjezdem v 18:30 z Prahy do Kolína začíná na 43,50 € v případě, že vám bude stačit jen místo na sezení v kupé. V případě šestimístného lehátkového kupé pak od 59 €. Příjezd v 6:14 a potom v 7:43 odjezd vlakem ICE do Bruselu. Do Londýna potom přijedete v 11:57 londýnského času.

V opačném směru můžete jet na jízdenku London Spezial v 15:04 londýnského času a s přestupem v Bruselu přijet do Kolína v 20:15. Následně v 22:28 navazuje noční vlak do Prahy, kterým přijedete v 9:25.

Jak je tedy vidět, pokud se vám nehodí večerní příjezd , respektive ranní odjezd do / z Londýna, lze cestovat i nočním vlakem z Prahy.

Důležitá poznámka ke koupi jízdenek - jak už jsem zmínil v části týkající se levné cesty vlakem do Paříže, České dráhy nabízejí rovněž cenově zvýhodněné jízdenky na noční vlaky. A je tomu tak i v případě cesty do Kolína nad Rýnem.

Tedy, pokud si porovnáte nabídku Českých drah na stejný den, můžete zjistit, že vyjde levněji jet na jízdenku od Českých drah, neboť ceny jízdenek z Prahy do Kolína nad Rýnem začínají na částce 29 € (v případě místa k sezení) a částce 49 € v případě rezervace lehátka do šestimístného lehátkového kupé.

Ale to není jediný způsob získání levnější vlakovjízdenky do Londýna. Jízdenky z Kolína nad Rýnem do Londýna nabízí i belgické státní dráhy (SNCB). Pokud budete chtít jet do Londýna přes noc, vyplatí se porovnat cenovou nabídku tohoto dopravce a jízdenku případně koupit přes něj.

Závěrem: v případě, že byste měli zájem se mnou řešit cesty do Paříže nebo Londýna podrobněji, určitě se ozvěte přes vzkazy. Pokud budu vědět, rád vám zodpovím vaše dotazy. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | středa 26.11.2014 9:00 | karma článku: 28.82 | přečteno: 9256x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Michal Hruška

Albánská cesta (8) Poslední den v Albánii a cesta do Itálie

Plán na dnešní den je jasný - nějak přečkat celý den na rozžhavené pláži, a večer odjezd trajektem do Itálie. Rozhodně to ale nebyl den nudný, jak se ostatně brzo ukázalo.

12.11.2018 v 19:25 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 243 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XXI

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

12.11.2018 v 18:55 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Michal Tříska

Zahrady pod Pražským hradem

Na místě původních hradeb hradu vznikly palácové zahrady, které v současné době tvoří ucelený komplex. Podívejte se se mnou, jak tyto zahrady vypadají v podzimních dnech.

10.11.2018 v 18:05 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 457 | Diskuse

Marie Kubešová

Zámek Kunštát a Blaničtí rytíři

Městečko a zámek Kunštát nese jméno svého zakladatele Kuny, syna Gerharda ze Zbraslavi, který je prvním doloženým majitelem jednoho z nejstarších dochovaných hradů na Moravě.

10.11.2018 v 17:09 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 191 | Diskuse

Hana Šťastná

Každé třetí auto v Česku má v sobě kus Ázerbajdžánu

Do příručního zavazadla s propagačními materiály zemědělských a potravinářských firem jsem si přibalila šátek na vlasy. Jako před každou cestou do islámské země.

9.11.2018 v 8:54 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 658 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz