Není duplikát jako duplikát aneb s Českými dráhami je veselo...

12. 06. 2014 20:07:00
Dnešním kratším článkem bych rád upozornil na zajímavost týkající se Českých drah, která působí ve výsledku tak, že některé změny se dělají jen proto, aby se vykázala práce.

To bylo tak. K prvnímu červnu 2014 mi skončila platnost In Karty (nebo In-karty? Těžko říci, mají v tom zřejmě chaos i zaměstnanci) s aplikací na slevu 25 % z jízdného. Protože počítám, že vlakem budu jezdit nadále, rozhodl jsem se In Kartu prodloužit.

Nejprve jsem neuspěl na eShopu, kdy jsem nepochopil, že volba "" se týká lidí, kterým prošla platnost In Karty. Takže jsem nakonec vše v poklidu vyřídil v ČD centru na hlavním brněnském nádraží. Paní pokladní celou záležitost zvládla bez problémů, jenom jsem potvrdil, že chci stejnou fotografii, odsouhlasil jsem platnost údajů a hurá, po zaplacení poplatku 490 Kč dostávám předběžnou In Kartu (teda vlastně In-kartu, jak je psáno), která bude platná od 2. června 2014 na šest let, z toho první tři roky budu mít platnou aplikaci na slevu 25 %.

Nakonec jsem zjistil na základě odpovědi na stížnost, že jsem nějak nepobral, jak prodloužit jednoduše In Kartu přes eShop, že jsem měl zvolit tu již zmíněnou volbu. Takže moje komentáře věnované paní pokladní o tom, že ten web mají nějaký divný, odvolávám.

Potud vše v pořádku a není zde nic, co by nasvědčovalo tomu, že se potřebovala vykázat práce. Ale ono tomu tak bylo, neboť jsem si z předběžné In Karty přečetl, že jsem si pořídil aplikaci In 25 % na 3 roky a tato aplikace byla zakoupena k žádosti o duplikát.

Tak duplikát? Ale proč ne. Pro mne za mne, klidně ať se to tak jmenuje, ale...ještě poměrně nedávno se takováto In Karta, kdy se jen potvrdily údaje, zůstala stejná fotografie držitele, nazývala jinak a sice "pokračovací In Karta". Tento pojem zní poměrně logicky, jenže ouha, zřejmě se to nehodilo, tak se to přejmenovalo na duplikát (viz časté dotazy na této stránce). Nu což, podobně jako se přejmenovávají jízdenky SONE+ na "Skupinová víkendová jízdenka" či "Sporotiket Česko" na "Včasná jízdenka Česko", tak si prostě někdo řekl, že se to přejmenuje na "duplikát".

V tom by nebyl problém. Ale on není duplikát jako duplikát.

Když mi v roce 2011 byla In-karta odcizena během dovolené z peněženky, požádal jsem tehdy v Brně po návratu o vystavení náhradní In-karty. Tehdy jsem dostal předběžnou In-kartu na papíře, kde bylo napsáno, že se jedná o duplikát. Za tento duplikát jsem zaplatil 100 Kč - to je vcelku logické.

Proč však České dráhy nazývají původně nazývanou pokračovací In Kartu najednou duplikátem, to mi není jasné. Samozřejmě, České dráhy naštěstí ví, že kdyby chtěli po cestujících ještě navíc poplatek za 100 Kč za vystavení "pokračovací In Karty" alias "duplikátu", tak se jim na to cestující vykašlou a raději si potom každý vyřídí úplně novou In Kartu s novou fotkou a tak.

Ale rázem tu máme dva duplikáty - jeden, za jehož vydání se nic neplatí a jeden, za jehož vydání se platí 100 Kč.

Aneb zbytečný zmatek, který na mne působí tak, že vznikl zkrátka proto, že někdo potřeboval vykázat práci.

A aby toho nebylo málo, České dráhy kromě toho, že jim není jasné, jak tuto věrnostní kartu nazvat správně, mají na této stránce už poněkud neaktuální informace v případě poslední otázky týkající se končící platnosti In-karty. To by se asi dalo odpustit, chápu, že je těžké udržovat web aktualizovaný, ovšem přemýšlím, zda zmíněný příklad toho, že se zřejmě potřebovala vykázat práce, je ojedinělý. Nebo se takové aktivity dělají mnohem častěji. Vzhledem k tomu, jakým molochem České dráhy jsou, bych se nedivil, kdyby takových činností bylo hodně. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | čtvrtek 12.6.2014 20:07 | karma článku: 16.75 | přečteno: 3139x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Komín

Popelářem, kuchařem, potom autobusákem a ještě dřív, když mne poraněného vezla kvílející dvanáctsetdvojka stejšn do nemocnice na Karlák, tak taky řidičem sanitky, co může jezdit na červenou.

13.11.2018 v 1:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Olga Pavlíková

Skončí už konečně Burešova éra?

Paní Slonková s panem Kubíkem jsou opravdu neúnavní. Jak sami poznamenali, po Babišově synovi Andreji Babišovi ml. pátrali půl roku, než ho objevili ve Švýcarsku.

13.11.2018 v 0:23 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 266 | Diskuse

Radka Kielbergerová

Milan Kundera a Jarek Nohavica dopadnou stejně. Kdekdo se jich chytí ...

Titulek jinak pokračuje, mnozí vědí, jak. Mohlo by tam figurovat ještě Petřík nebo košile. A tak je dobré vyvrátit nebo popřít, jestli dnes kolem nás všichni šíleli, potáceli se v hysterickém delíriu a zavrhovali všechny komunisty

12.11.2018 v 19:58 | Karma článku: 17.35 | Přečteno: 592 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Řešiči a pohodáři

Jsou lidé, co mají potřebu neustále něco řešit, ať už je to politika, či babské drby. Nebo vztahy. Hlavně vztahy druhých. Řešiči obvykle hned vědí, kde je pravda, kdo je kdo, kdo je s nimi a kdo proti nim.

12.11.2018 v 15:06 | Karma článku: 15.96 | Přečteno: 427 | Diskuse

Eva Sedláková

Chovní a tažní

Ve firmě se jedinci dělí na chovné a tažné. Chovní jsou jedinci najímaní z důvodu známosti, rodinných vztahů. Někdo však také musí makat a vytvářet zisk. Proto zaměstnance rozdělujeme na chovné a tažné.

12.11.2018 v 14:58 | Karma článku: 23.92 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz