Obrazem: nové stromy ve dvou brněnských sídlištích

5. 05. 2014 20:18:00
Dnešním fotočlánkem bych rád prezentoval zajímavý nápad města Brna, který podle mého názoru přispěje ke zkvalitnění života v městských částech Líšeň a Vinohradech. Tímto nápadem je výsadba mnoha stromů podél frekventovaných silnic.

Protože pravidelně sleduji stránky primátora města Brna Romana Onderky, kde v sekci Ptejte se odpovídá občanům na mnoho dotazů, všiml jsem si rovněž, že se na této stránce objevila tisková zpráva města Brna ze dne 29. 4. 2014, ve které se píše o právě prováděné výsadbě stromů v Lišni a Vinohradech.

Vyrazil jsem tedy se podívat do Líšně a na Vinohrady dne 1. 5. 2014 podívat se, jak probíhá výsadba. A výsledek mne pozitivně překvapil.

Protože jsem toho dne vyrazil na kolo do Mariánského údolí, začal jsem průzkum na ulici Novolíšeňská u křižovatky s ulicemi Bednaříkova a Klajdovská. Zde mne překvapila výsadba stromů na parkovišti, těžko říci, proč k této výsadbě došlo (tj. zda zde předtím stromy nebyly či byly a musely být pokáceny), nicméně i tuto výsadbu hodnotím pozitivně.

Výsadba stromů na parkovišti

Výsadba stromů na parkovišti

Od tohoto místa jsou stromy vysázeny až k zastávce autobusu Molákova, kde navíc byly stromy vysázeny nejen přímo podél hlavní silnice, ale také částečně směrem do ulice Molákova.

Novolíšeňská - první pás zeleně

Novolíšeňská - první pás zeleně

Za zatáčkou od zastávky Molákova směrem k zastávce Velká Klajdovka došlo k výsadbě také, na jednom místě navíc nově vysazené stromy doplňují vhodně již dříve vysázené stromy.

Smíšená výsadba stromů

Smíšená výsadba stromů

Přímo u zastávky Velká Klajdovka a v ulici Horníkova byly ovšem stromy vysázeny taktéž. Je pravda, že zejména v případě ulice Horníkova nové stromy neposkytnou nějakou dobu mnoho stínu, přesto je to dobrý krok.

Ulice Horníkova - nové stromy

Nové stromy v ulici Horníkova

V budoucnu doslova hradba stromů bude ale níže a to podél ulice Jedovnická.

Hradba stromů

Hradba stromů

Stromy potom byly vysázeny dále i u křižovatky Jedovnická - Podruhova (kde se zrovna pohybovali pracovníci, kteří stromy sázeli) a dále také níže nedaleko křižovatky ulice Jedovnická s ulicí Pod Hády.

Nové stromy se rovněž objevily před budovou pošty na ulici Vlkova a dále u chodníku nahoru směrem do ulice Štěfáčkova.

Pamatováno však bylo i na výsadbu nových stromů na Vinohradech, v tomto případě však zatím k výsadbě došlo jen u zastávky Vlčnovská. I tak je ale výsadba na tomto místě dobrým nápadem.

Výsadba na Vinohradech

Výsadba na Vinohradech (vpravo i vlevo)

Dle stránek města Brna bude výsadba pokračovat na konci léta, kdy budou vysázeny keře a popínavé rostliny. Celkem zde bude postupně vysazeno 477 stromů, 1733 keřů a 168 popínavek. To není rozhodně málo a tento počin ze strany města Brna tedy hodnotím jen pozitivně. Navíc lze hodnotit tuto investici jako dobrý příklad čeprání peněz z evropských fondů, neboť jak se uvádí v tiskové zprávě, tato investice ve výši 2 097 245 Kč (vč. DPH) je spolufinancována z fondů EU a předmětem zakázky je také následná pětiletá péče o vysazené rostliny. Za tento počin tedy dávám jedině palec nahoru. -mir-

Poděkování na závěr aneb 5 let tohoto blogu

Vážení čtenáři, dnes je to přesně 5 let, co jsem publikoval na iDNES.cz svůj první článek v rámci tohoto blogu a to článek o zdražení jízdného v Brně. Když jsem tento blog zakládal (mimochodem, bylo to krátce před maturitou), netušil jsem, že za tuto dobu napíšu celkem 234 článků. Přiznávám na rovinu, že někdy mé články vyzněly poněkud naivně a mohly působit i zbytečně, přesto věřím, že většina z nich Vás zaujala a někdy také inspirovala, například k výletům. Respektive Vám ukázala, že v dnešní době se kolem nás neodehrávají jen negativní věci, ale také pozitiva.

Musím se také přiznat, že některé články teprve na sepsání čekají, je to například pokračování cestopisu o mé cestě v únoru 2011 do Francie. Snad na to letos dojde spolu s dalšími cestopisy, které zcela jistě vzniknou po mých letošních cestách (zatím plánuji předběžně cestu do Londýna či do Istanbulu).

Někteří z Vás můj blog nejen čtete, ale také komentujete, respektive posíláte mi do vzkazů komentáře a další dotazy (například na můj článek o cestě vlakem do Londýna jsem dostal e-mail od jednoho čtenáře, kterému jsem následně pomohl vybrat vhodné spojení vlakem z České republiky do Londýna začátkem ledna 2013). Vám všem patří velký dík.

Zjistil jsem také, že mi psaní článků může pomoci najít nové známé, se kterými jsem se následně potkal osobně. Bylo tomu dvakrát a v obou případech šlo o velmi zajímavá setkání. Díky za ně.

A když už jsem nakousl navazování známostí, tak si neodpustím parafrází výroku Ryana Binghama (George Clooney) z filmu "Lítám v tom": Život je lepší, když máme někoho u sebe. Každý potřebuje pomocného pilota.

V tomto směru, ač na to možná nevypadám, musím říct, že pomocného pilota nemám a přijímám tedy nabídky na seznámení ze strany dívek a žen :-) -mir-

Autor: Miroslav Hruška | pondělí 5.5.2014 20:18 | karma článku: 13.48 | přečteno: 638x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Karel Ábelovský

Doba je fakt zlá ... modrá už asi není dost dobrá, lepší už je zase rudá

... doba je fakt asi zlá, neb mnozí umělci z ní tuším šílí - teď už i ten Ondřej Hejma (vyznamenanej), se nechal slyšet, jak to má náš pan prezident těžký - chudáček! Ovšem řekl bych, že slon to má těžší, a nejen s pamětí, tak co

8.11.2018 v 14:17 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 806 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Titanic sa opäť vydal na svoju plavbu. Tentokrát zamieril do Brna

Do života cestujúcich môžu nahliadnuť návštevníci výstavy v Brne. Je jedinečná nielen nádhernou zbierkou originálnych exponátov, ale predovšetkým rekonštrukciou, vďaka ktorej sa návštevníci doslova ocitnú na palube Titaniku.

6.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 4.02 | Přečteno: 168 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klid a opatrné čekání na zprávy z Prahy – tak vypadal 28. říjen v Brně

Před sto lety došlo k vyhlášení samostatné republiky. Prohlédnout si některá z míst, která hrála ústřední roli při převratu v Brně, mohli účastníci prohlídky, kterou v sobotu dopoledne pořádalo turistické a informační centrum.

29.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 124 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nejdostupnější zdravotnické služby mají občané v Brně, tvrdí studie

Brněnské nemocnice mají velké množství lůžkových služeb, ale volná místa k hospitalizaci často chybí. Může za to nedostatek lékařů a zdravotních sester. V porovnání s jinými regiony České republiky však situace není tak kritická.

25.10.2018 v 22:44 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 233 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Druhá vlna rezidentního parkování proběhne s výraznými změnami

Rozšíření rezidentního parkování plánované na prvního listopadu rada města nepozastavila. Schválila však návrh, podle kterého rezidenti za první auto nezaplatí žádný poplatek. Dokument upravuje i ceny pro návštěvníky v nové zóně.

24.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz