Únorová návštěva Jižního Města - postřehy Brňáka...

22. 02. 2014 20:50:00
Stalo se již tradicí, že pravidelně po zvládnutí všech zkoušek v zimním semestru někam vyrazím na výlet. Jednou to bylo na pět dnů do Polska, jednou do Francie, letos jsem se rozhodl vyrazit do Prahy. Nikoliv jednodenní, ale vícedenní návštěvu mého spolužáka z gymnázia jsem sice plánoval už loni v létě, ale nakonec jsem hlavně jezdil do Rakouska a během semestru už moc času na vícedenní návštěvu čas nebyl. Takže nakonec jsem se spolužákem domluvil na návštěvě až po zkouškách a tak jsem v sobotu 8. února dorazil odpoledne do Prahy.

Ihned po příjezdu do Prahy se ale zdravím s kamarádem, který je podobně jako já fanda do železnice a městské hromadné dopravy. Naše kroky vedou do jedné restaurace, kde jsem mu ukázal alespoň některé fotky z loňských cest do Rakouska...

Pak už je ale čas se sejít se spolužákem na Václavském náměstí a pěšky vyrazit do jedné restaurace nedaleko Havlíčkových sadů. Nebudu zde podnik jmenovat konkrétně (jestli chcete vědět, napište mi vzkaz :-) ), nicméně můj spolužák vybral naprosto skvělý podnik pro oslavu hotových zkoušek. Tak skvělá žebra jsem už dlouho neměl...navíc jsme dostali misku s vodou na umytí rukou a stojánek, na kterém byla rola papírového ručníku...zkrátka skvělý servis a ideální začátek mého pobytu v Praze...

A pak už jsme vyrazili metrem na konečnou metra C - Háje. Během večerní procházky k bydlišti spolužáka jsem si moc zajímavostí nevšiml. Poznávání zajímavostí "Jižáku" mělo začít v neděli. Ráno jsme začali přemýšlet, kam vyrazíme. Nakonec jsme vyrazili do Milíčovského lesa. Třebaže místy byly cesty blátivé, nakonec jsme došli až k místnímu rybníku a nedaleké minizoo s koni.

Tož pěkné místo, ovšem pohled na "hradbu" paneláků byl zajímavým kontrastem. Od rybníku jsme pak pokračovali k místnímu mokřadu. Jeho úprava se mi moc líbila.

milicovskyrybnik.jpg

Pohled na hradbu paneláků od Milíčovského rybníku

Minizoo

Minizoo

Od Milíčovského lesa jsme pak šli na ulici Opatovská. Je fakt, že ne že bych takovou "hradbu" neznal z Brna, přesto na mne dlouhý panelový komplex nedaleko místní polikliniky zapůsobil...

Hradba dlouhého paneláku

Hradba dlouhého paneláku

Zmínil jsem polikliniku - ta mne hodně překvapila. Ještě do roku 2009 byla dle těchto stránek poliklinika ve špatném stavu, ovšem právě od roku 2009 ji má ve správě firma Medifin s.r.o., která provedla rekonstrukci objektu. A rekonstrukce se celkem povedla a barevné řešení fasády mne příjemně překvapilo.

Sympaticky vypadající poliklinika

Sympaticky vypadající poliklinika

Na druhou stranu jsme ale na protější straně objevili místo, které veřejným prostorem nazvat nelze. Z jedné strany objektu je sice restaurace, ovšem na druhé straně je jen velmi prázdně vypadající zastřešený průchod.

Zvláštní veřejný prostor

Zvláštní veřejný prostor

V Opatovské ulici jsme si dali oběd v "typicky české" restauraci, tj. čínské :-) Potom jsme pokračovali ke stanici metra C - Opatov. Po cestě jsme prošli kolem dvou vysokých budov, z nichž žlutá dříve podle spolužáka sloužila jako hotel a v roce 2012 se většina vybavení prodávala. A tak je dnes hotel zavřený. Vedlejší šedý dům ale nadále zřejmě funguje jako běžný panelák.

Zvláštní hotel

Zvláštní hotel

Od tohoto komplexu jsme šli už konečně ke stanici Opatov přes poměrně velkou louku, ovšem nutno dodat, že byla poměrně nezajímavá. Tedy, vlastně nebyla - na jednom místě jsem si všiml jakýchsi komínů...

Jakési komíny

Jakési komíny na louce

Poznámka: při zpětné probírce fotek jsem zjistil, že na komínu je nějaká značka naučné stezky, ovšem když jsem se podíval na turistické mapy na serveru mapy.cz, nikde stezka není naznačená...Tak nevím, co to mělo být...

Stanice metra celkem pobavila. Záchody nefungují, ovšem protože nebyly odstraněny cedule s přešrktnutým symbolem muže / ženy, vypadá to, že bankomat v této stanici nesmí používat ženy :-)

Bankomat pouze pro muže

Bankomat, který nesmí používat ženy :-) ?

Od stanice metra Opatov jsme šli přes stanici Chodov do Kunratického lesa. Stejný nápad mělo toho odpoledne i mnoho dalších lidí...ovšem to ničemu nevadilo, les se mi moc líbil.

Později odpoledne jsme se vrátili na metro a dojeli zpět na Háje, odkud jsme šli ještě za světla k bydlišti spolužáka. Ještě za světla jsem vyfotil zajímavý hotel Kupa, což jsou dva "nádherné" paneláky, kterou jsou v horní části propojené mostním přechodem...

Hotel Kupa

Hotel Kupa - dominanta Jižního Města I

Kromě toho jsem si všímal různých barevných variant fasád domů po zateplení. A tím skončilo mé nedělní objevování "Jižáku". V Praze jsem sice zůstal až do úterý, ale to jsem již měl program hlavně v centru Prahy. A nutno dodat, že jsem si opět užíval krásu historického centra Prahy, tj. chození uličkami, které moc neznám, tj. ve stylu "vidím nějakou pěknou odbočku, tak měním směr"...-mir-

Autor: Miroslav Hruška | sobota 22.2.2014 20:50 | karma článku: 18.20 | přečteno: 1406x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Pavel Kynčil

Žumberk - středověká opevněná vesnice

Žumberk - v Jižních Čechách je opravdu krásné místo. Má svoji radnici,kostel, tvrz a faru. Co si vlastně přát více.

12.11.2018 v 9:51 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 233 | Diskuse

Otakar Vagner

Nejmilejší Martine, aneb husička a víno na Jiřáku

Svatý Martin z Tours (latinsky Martinus), (316 či 317 v Savarii– 8. listopadu 397 v Candes; 11. listopadu pohřben v Tours) římský voják, poustevník a biskup v Tours. Křesťanská legenda praví, jak se rozdělil s žebrákem o plášť.

12.11.2018 v 8:00 | Karma článku: 7.00 | Přečteno: 142 | Diskuse

Marcus Wang

Erotika Bratislava

10.11.2018 se v Bratislavě konal druhý ročník Erofest, výstava erotiky. Kvůli různým "radikálním" odpůrcům se musel konat ve staré průmylové hale na Petržalce, což akci dodalo výjimečnou atmosféru. Posuďte sami.

11.11.2018 v 17:50 | Karma článku: 17.11 | Přečteno: 1688 | Diskuse

Veronika Foglová

Oslavy 100 let od ukončení 1. světové války na Studeném

V sousední obci Studené dnes probíhaly, tak jako na mnoha jiných místech u nás i ve světě, oslavy 100 let od ukončení Velké války, nazvané později 1. světová.

11.11.2018 v 17:47 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 198 | Diskuse

Pavel Vrba

Na chvíli přenesen do minulosti

hledající dávno ztracené lidské stopy. Do sebe zapadající ozubená kolečka pomyslného stroje času spravedlivě ukrajují odměřený čas. Všem a všemu. Ale jak může člověk onen plynoucí čas zachytit. Třeba zrovna tam, kde to má rád.

11.11.2018 v 16:15 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 276 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz