Windows 8 a bezdrátové sítě - zpátky k příkazové řádce?

13. 02. 2014 19:48:00
Už nějaký pátek používám v práci notebook, na kterém mám Windows 8. Zpočátku to sice vypadalo, že si na nové rozhraní Modern User Interface moc nezvyknu, ale nakonec se ukázalo, že mi toto rozhraní zas tak nevadí. Obrázky si pouštím v Irfan View, takže odpadá potřeba jezdit myší nahoru a dolů pro zavření aplikace, nastavení systému moc neměním, program na editaci html-stránek stejně pouštím tak, že si rovnou otevřu příslušný soubor a program na nahrávání souborů přes FTP najdu přes to "úžasné rozhraní" taky poměrně rychle. Takže se zdálo, že problémy nebudou. Jo, nějak jsem ještě nepřišel na to, jak aktivovat živé náhledy oken, ale budiž. Ale problém se objevil...

Až dnes ráno mne napadlo zkusit si najít detailnější správu bezdrátových sítí, protože mne štvalo, že se notebook pokaždé připojí automaticky na wifi, která je o patro výše a tudíž mi dává slabší signál ve srovnání s tou, která je přímo v prostoru společné kanceláře.

Jenže ouha, Centrum síťových připojení a sdílení je nějaké osekané. V levém menu nevidím nikde odkaz na správu bezdrátových sítí, kde si mohu nastavit prioritu bezdrátových sítí, zjistit si jejich hesla, upravit jejich typ zabezpečení, typ šifrování. Chvilku hledám, třeba se to jmenuje jen trochu jinak, ale ne...

Takže se rozhodnu použít Google a najít si něco k této problematice.

Brzy objevuji článek v angličtině, ve kterém je vysvětleno, jak velmi moderně se ve Windows 8 spravují bezdrátové sítě (tj. i ty, které jste někdy použili v kavárně či na letišti). A nestačím se divit.

Jestli potřebujete změnit prioritu sítě, zjistit heslo, smazat sítě, je třeba to řešit pomocí příkazů zadaných v příkazovém řádku.

Na tyto "hrátky" už jsem v dané chvíli v práci neměl chuť.

Je sice pravda, že díky používání Linuxu Mint (respektive dříve Ubuntu) jsem si zvykl, že některé věci se prostě musí, respektive hodí udělat přes terminál (obdoba příkazového řádku). Naposledy jsem takto terminál použil při výběru primárního prohlížeče.

Ovšem ve Windows jsem tohle doposud moc nepotřeboval. Jo, jasně, občas se hodí znát nějaký ten příkaz, který zadám do dialogu pro spuštění nějakého procesu (typicky u mne rychlé spuštění poznámkového bloku, kalkulačky či správy profilů ve Firefoxu), ale jinak...

Poměrně přehledná správa bezdrátových sítí, na kterou jsem zvyklý z Windows 7, je zkrátka ve Windows 8 pryč. Co na tom, že v Linuxu Mint (respektive v Ubuntu) se tato záležitost NEMUSÍ řešit komplikovaně přes terminál. Ovšem Microsoft si zřejmě řekl, že je potřeba se postupně vrátit k příkazovému řádku, takže na začátek to zkusíme s touto záležitostí.

Ostatně, závěr anglického článku je ten, že správa bezdrátových sítí se stala pro běžné uživatele extrémně těžkou záležitostí. Staré dobré rozhraní je pryč a řešením je buď používat příkazový řádek, nebo hledat alternativu v podobě aplikace třetích stran (tj. s rizikem, že spolu s aplikací se vám dostane do počítače nějaká nezvaná havěť).

A podobně je tomu vlastně i v případě situace, kdy se vám nelíbí nové rozhraní a chcete staré dobré menu Start...opět je nutno hledat nějakou aplikaci.

Skvělé! Jsem opravdu zvědav, co nás s takovou čeká dále?

Co by se dalo na první pohled zjednodušit, ovšem současně zkomplikovat?

Napadá mne, že například správa napájení je ve Windows nějak podezřele jednoduchá a uživatelsky příjemná, tak to změňme. Schémata napájení zachovejme, ovšem budou nově jen dvě a budou předdefinovaná: jedno při používání notebooku bez zapojení do elektrické sítě a druhé při používání notebooku zapojeného do elektrické sítě.

Veškeré jejich další úpravy, tj. po jak dlouhé době se má ztmavit displej, kdy se má displej vypnout, kdy se má notebook převést do režimu spánku, co se má stát při zavření krytu atp., budou nadále možné. A půjde dokonce přidat další schéma. Ovšem už to nebude tak jednoduché - vše se bude dělat přes příkazový řádek. Anebo pomocí aplikace třetí strany...-mir-

Autor: Miroslav Hruška | čtvrtek 13.2.2014 19:48 | karma článku: 11.03 | přečteno: 892x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Anna Putnová

Zaslouží si učitelé sabatikl?

Sabatikl je tvůrčí volno, které mohou učitelé po určité době pedagogického působení využít. Je to prevence proti vyhoření a příležitost něco nového se naučit, přiučit, držet krok s dobou. Přesto vzbuzuje toto téma rozdílné reakce.

27.9.2018 v 14:26 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 377 | Diskuse

Miroslav Jahoda

Uměl bych pomoci více než 50 sirotkům

Rád bych pomohl co největšímu počtu lidí v zemích konfliktu. A troufám si říci, že mám lepší plán než paní poslankyně Šojdrová.

20.9.2018 v 8:34 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 810 | Diskuse

Pavel Kamas

Ovládne Česko nové Karma náboženství?

Nepamatuji si úplné počátky na blogu iDnes, ale i během mé krátké historie zde, vidím posun jistým směrem. Témata se začínají podobat sobě navzájem, což je s rostoucím počtem blogerů logické. Ale kdo nemá Karmu, jako by nebyl ...

8.9.2018 v 9:18 | Karma článku: 10.03 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jaroslava Brokešová

Pod svícnem je největší tma

Reakce na včerejší email od jistého administrátora blogu iDNES. Podívejte se na video a závěr si z toho udělejte sami. Naplnilo se jedno staré pořekadlo, a to takové, jaké je nadpisem článku :-)

29.7.2018 v 16:07 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 586 | Diskuse

Lubomír Vít

Biblemanie?

Jelikož Paní Palkova nedala pod svůj poslední článek povolení k diskuzi, a je tam zmíněno mé jméno,velice rád bych k tomu něco dodal. Podle její odpovědí si můžete udělat,svůj úsudek. Nevím proč ji na blogu vadí články křesťanů?

15.7.2018 v 12:40 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 511 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz