Novinky v brněnské MHD od 15.12. 2013 - zastávky na znamení

1. 12. 2013 20:47:00
S každoroční změnou jízdních řádů souvisí i určité změny režimů zastavování vozidel brněnské MHD na vybraných zastávkách. Ačkoliv letos nedojde naštěstí k úsporným opatřením v podobě zásadní redukce spojů (tj. prodloužení intervalů ve večerních hodinách), respektive zdražení jízdného (předpokládám, že vzhledem k tomu, že se blíží volby, si na to stávající koalice už raději netroufne), i tak se dá šetřit tak, že to nebude cestujícím moc vadit a naopak to zvýší komfort zejména v zimním období. A to v podobě rozšiřování zastávek na znamení, ať už jen ve večerních hodinách, tak i celodenně. Pojďme si tyto zastávky představit.

Tramvajové linky

Je známo, že rozjezd tramvaje je poměrně nákladný, rozšiřování počtu zastávek na znamení, respektive dob, kdy jsou zastávky na znamení, u tramvají vítám. A kterých zastávek se to bude týkat?

U linky č. 1 dochází ke změně režimu u zastávky "Branka". Zastávka byla doposud na znamení jen od 20 do 5 hodin na znamení, nově bude celý den na znamení.

U linky č. 2 dochází ke změně režimu hned u tří zastávek před Modřicemi - a sice "Modřická cihelna", "Moravanská" a "Moravanské lány". Všechny tři zastávky byly doposud na znamení jen od 20 do 5 hodin, nově budou celý den na znamení.

U linky č. 3 dochází ke stejné změně jako u linky č. 1, tedy mění se režim zastávky "Branka". Jinak beze změn.

U linky č. 4 nedošlo k žádným změnám.

U linky č. 5 nedošlo rovněž k žádným změnám - všechny zastávky jsou celodenně bez nutnosti dát znamení řidiči.

U linky č. 6 totéž - beze změn.

U linky č. 8 taktéž - žádné změny.

U linky č. 9 - malá změna v podobě zastávky "Fügnerova" - ta je zřejmě v době od 20 hodin lidmi méně využívána, proto tato zastávka má nově režim, že je od 20 do 5 hodin na znamení.

U linky č. 10 se změny rovněž nekonají.

U linky č. 11 platí, že jedinou změnou je změna režimu u zastávky "Branka". Večerní změna zastávky "Fügnerova" se linky 11 nedotkne.

U linky č. 12 se taktéž situace nemění.

Trolejbusové linky

U linek č. 25 a č. 26 došlo hlavně ke změnám v oblasti Vinohrad. Nově jsou zastávky "Čejkovická" a "Mutěnická" celý den na znamení (doposud byly na znamení jen od 20 do 5 hodin). U linky č. 25 je nově na znamení během nepracovních dnů celodenně i zastávka "Pod nemocnicí", doposud byla na znamení jen od 20 do 5 hodin. Dále již u linky č. 26 nedošlo ke změnám, taktéž u linky č. 27.

Linka č. 30 je beze změn.

Linky č. 31 a č. 33 nedošlo ke změnám.

U linky č. 32 došlo ke změně u zastávky "Hutařova" - nově je celodenně na znamení (původně nebyla). Nově je také zastávka "Šelepova" na znamení celý den, doposud byla jen od 20 do 5 hodin na znamení.

U linek č. 34 č. 36 nedošlo ke změnám.

Krátká linka č. 35 je taktéž beze změn.

U linky č. 37 se rozšiřuje počet zastávek v oblasti Kohoutovic na znamení. Zastávka "Talichova" je stále na znamení celý nepracovní den a pak v pracovní dny od 20 do 5 hodin, ta už však takto fungovala letos. Nově se k ní ale přidá zastávka "Borodinova", ta bude ale na znamení celý den.

U linek č. 38 a č. 39 ke změnám nedošlo.

Autobusové linky

U nich už tolik změn není, zmíním tedy jen linky, u kterých ke změnám došlo.

U linky č. 43 je nově na znamení celý den zastávka "Dohnalova", která byla doposud na znamení jen od 20 do 5 hodin.

U linky č. 46 bude nově od 20 do 5 hodin na znamení i zastávka "Blažkova".

U linky č. 50 bude nově na znamení i během celého nepracovního dne. "Pod nemocnicí", původně byla jen od 20 do 5 hodin. V Bystrci navíc došlo ke změnám zastávky - nově linka č. 50 obsluhovat zastávku "Kubíčkova", ale zastávku "Adamcova". A zastávka "Wollmannova" bude ve stejném režimu jako zastávka "Pod nemocnicí", tj. na znamení během celého nepracovního dne (doposud jen od 20 do 5 hodin).

U linky č. 52 bude rovněž změna a to v podobě zastávky "Wollmannova", platí totéž co u linky č. 50. Nově bude navíc na znamení celý den zastávka "Ruda" (doposud jen od 20 do 5 hodin). Změna se týká také zastávek "Helenčina", "Žebětín, škola" a "Kohoutovická", ty budou v režimu stejném jako zastávka "Wollmannova".

U linky č. 53 bude nově v režimu na znamení i během celého nepracovního dne (doposud jen od 20 do 5 hodin) i zastávka "Technická". Jinak beze změny.

U linky č. 54 dojde ke změnám u těchto zastávek: "Kubíčkova", "Ondrouškova" a "Ruda". Všechny tři zmíněné zastávky budou nově celodenně na znamení.

U linky č. 55 došlo ke změnám u více zastávek. Zastávka "Podolská" bude nově celodenně na znamení (původně jen od 20 do 5 hodin). Navíc budou zastávky "Bartákova" a "Rotreklova" taktéž na znamení od 20 do 5 hodin každý den a v nepracovní dny celý den (dříve nebyly).

U linky č. 57 se změna týká akorát zastávek v oblasti Lesné - nově budou zastávky "Loosova" a "Slavíčkova" taktéž od 20 do 5 hodin na znamení. A zastávka Kupkova bude nově také celodenně na znamení.

U linky č. 58 platí, že zastávka "Malá Klajdovka" bude nově celý den na znamení.

U linky č. 61 bude nově zastávka "Kamenice" taktéž na znamení od 20 do 5 hodin každý den a v nepracovní dny celý den.

U linky č. 64 byla přidána zastávka "Tomáškova", která bude na znamení celý den.

U linky č. 69 bude nově od 20 do 5 hodin na znamení zastávka "Čermákova". Dále má linka č. 69 zastávky "Kamenice" a "Pod nemocnicí", o jejich změnách jsem psal výše.

U linky č. 70 bude nově zastávka "Jandáskova" na znamení od 20 do 5 hodin každý den a v nepracovní dny celý den (dříve byla jen do 20 do 5 hodin).

U linky č. 75 se změna týká jen spojů, které zajíždějí až do Bílovic, kde zastávky "Obřanská" a "Žižkova" budou od 20 do 5 hodin na znamení.

U linky č. 78 budou nově od 20 do 5 hodin na znamení tyto zastávky: "Velká Klajdovka", "Elplova" a "Houbalova". A zastávka "Malá Klajdovka" bude na znamení celý den.

Závěr

Jak je patrné, od 15.12. 2013 bude zastávek na znamení ještě více než doposud. Tuto změnu hodnotím poměrně pozitivně, protože hlavně v zimě bude jistě příjemnější, když vozidlo, které nemá poptávkově otevírané dveře, zastávku projede bez zastavení a povinného otevření dveří. Časem bychom se snad mohli dopracovat k tomu, že by byly večer a o víkendu na znamení všechny zastávky a pouze několik vybraných přestupních uzlů by bylo mimo tento režim a byl by na nich garantován přestup. To by pak mohlo přinést i rychlejší cestování ve večerních hodinách a o víkendu. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | neděle 1.12.2013 20:47 | karma článku: 10.90 | přečteno: 849x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Karel Ábelovský

Doba je fakt zlá ... modrá už asi není dost dobrá, lepší už je zase rudá

... doba je fakt asi zlá, neb mnozí umělci z ní tuším šílí - teď už i ten Ondřej Hejma (vyznamenanej), se nechal slyšet, jak to má náš pan prezident těžký - chudáček! Ovšem řekl bych, že slon to má těžší, a nejen s pamětí, tak co

8.11.2018 v 14:17 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 806 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Titanic sa opäť vydal na svoju plavbu. Tentokrát zamieril do Brna

Do života cestujúcich môžu nahliadnuť návštevníci výstavy v Brne. Je jedinečná nielen nádhernou zbierkou originálnych exponátov, ale predovšetkým rekonštrukciou, vďaka ktorej sa návštevníci doslova ocitnú na palube Titaniku.

6.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 4.02 | Přečteno: 168 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klid a opatrné čekání na zprávy z Prahy – tak vypadal 28. říjen v Brně

Před sto lety došlo k vyhlášení samostatné republiky. Prohlédnout si některá z míst, která hrála ústřední roli při převratu v Brně, mohli účastníci prohlídky, kterou v sobotu dopoledne pořádalo turistické a informační centrum.

29.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 124 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nejdostupnější zdravotnické služby mají občané v Brně, tvrdí studie

Brněnské nemocnice mají velké množství lůžkových služeb, ale volná místa k hospitalizaci často chybí. Může za to nedostatek lékařů a zdravotních sester. V porovnání s jinými regiony České republiky však situace není tak kritická.

25.10.2018 v 22:44 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 233 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Druhá vlna rezidentního parkování proběhne s výraznými změnami

Rozšíření rezidentního parkování plánované na prvního listopadu rada města nepozastavila. Schválila však návrh, podle kterého rezidenti za první auto nezaplatí žádný poplatek. Dokument upravuje i ceny pro návštěvníky v nové zóně.

24.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz