Dva tipy na cesty vlakem do Rakouska

19. 10. 2013 17:45:30
V dnešním článku bych Vám rád doporučil dva tipy na cestování vlakem do Rakouska. První se týká cest na letiště ve Vídni a druhý pak možnosti poměrně levně cestovat začátkem roku 2014 do Rakouska na jeden den.

Jak ušetřit při cestě na letiště ve Vídni?

Než začnu vysvětlovat detaily, musím upozornit na podstatné omezení této možnosti - je využitelná pouze tehdy, když vaše cesta do Vídně, let někam a zpět a cesta zpět proběhne během čtyř dnů. Pokud se do Vídně vrátíte až pátý den, bohužel nelze této nabídky využít. I tak se ale může tato nabídka někomu hodit, zvlášť v momentě, kdy letíte do určité destinace jen na víkend.

O co tedy jde? České dráhy nabízejí ve spolupráci s Rakouskými dráhami cenově výhodné cestování z Brna do Vídně jízdenku Wien Spezial. Tuto jízdenku Vám možná i někdy pokladní nabídly, když jste cestovali do Vídně na výlet. Víte však, že tuto nabídku lze využít i pro cestu na letiště? Zní to možná zvláštně, ale je tomu tak, jízdenka Wien Spezial totiž může být vystavena do těchto stanic: Wien Meidling, Wien Praterstern, Wien Westbahnhof a Flughafen Wien. A právě ona poslední zmíněná stanice je stanicí vlakovou přímo na letišti Schwechat ve Vídni.

A kolik že stojí taková jízdenka? Z Břeclavi na vídeňské letiště stojí tato nabídka 314 Kč (ovšem cena se může lišit podle kurzu eura a koruny), z Brna pak 472 Kč. Pěkná cena, nicméně je třeba počítat s jedním omezením. Kromě časové platnosti jízdenky na 4 dny je třeba mít platnou In-kartu se slevou "Rail plus". Takže pokud In-kartu nemáte, respektive máte In-kartu bez slev "Rail plus" (to zda tuto slevu máte či nemáte, poznáte jednoduše tak, že máte na In-kartě nápis RAIL PLUS), bohužel se Vám nabídka Wien Spezial nevyplatí, protože ač existuje i varianta této jízdenky pro cestující bez In-karty se slevou "Rail plus", tak tato varianta je bohužel více než dvojnásobně dražší.

A jaké jsou možnosti cestování na vídeňské letiště s touto nabídkou? Samozřejmě je nutno počítat s tím, že na rozdíl od přímých autobusů společnosti Student Agency a Tourbus budete ve Vídni přestupovat a ve vlaku nedostanete žádný bezplatný servis v podobě kávy (případně čaje či čokolády) a novin, díky pravidelným spojům z Prahy / Brna do Vídně je ale možno na vídeňské letiště cestovat prakticky celý den. Samozřejmě, v případě cesty z Prahy je nutno jízdné tzv. rozdělit, tj. na úsek Praha - Brno pořídit Včasnou jízdenku Česko a teprve z Brna pořídit jízdenku Wien Spezial.

Jak tedy cestovat?

Pokud si odmyslíme cestu nočním vlakem EN 477 Metropol (na který bych v případě cesty do Vídně nespoléhal, protože v Břeclavi se čeká na noční vlak od Polska a pokud má zpoždění, tak samozřejmě se koná odjezd do Vídně taktéž později), tak první cesta na letiště může být z Prahy následující:

Z pražského hlavního nádraží v 4:39 vlakem EC 71 Gustav Mahler, příjezd na Wien Meidling v 9:24. Dále přestup na linku vídeňského S-bahnu směr Wien - Floridsdorf, odjezd v 9:32. Touto linkou přijedete v 9:42 na stanici Wien Rennweg a v 9:48 pokračujete S-bahnem směr Flughafem Wien. Příjezd v 10:11. Ale pozor: toto spojení nelze využít v neděli, neboť v neděli vlak EC 71 jede taktéž, ale jen v úseku Brno - Vídeň.

Úplně stejně lze takto cestovat z Prahy i v 6:39 vlakem EC 73 Smetana, příjezd na letiště je v 12:11. Rovněž v 8:39 to není problém, příjezd je poté v 14:11. Lze cestovat i v 9:39 vlakem EC 277, v Břeclavi ale nutno přestoupit na vlak EC 103 Polonia. Poslední spoj z Prahy do Vídně s nutností dvou přestupů je potom v 15:39, příjezd je v 21:11. Úplně posledním EC vlakem z Prahy lze cestovat samozřejmě taktéž a sice EC 79 v 18:39 z Prahy, kdy ale ve Vídni přestoupíte na stanici Wien Floridsdorf na linku S-bahnu směr letiště (takže odpadá jeden přestup navíc).

Pokud se stane, že do Vídně přijedete se zpožděním, nevěště hlavu. Na letiště se dostanete ze stanice Wien Meidling s přestupem na již zmiňované stanici Wien Rennweg každou půl hodinu a cestá trvá 39, respektive 43 minut.

Pokud jde o cestování zpět z Vídně do Prahy, respektive do Brna, i zde platí, že je nutno nejprve jet vlakem z letiště na Wien Rennweg, dále S-bahnem na Wien Meidling, kde přestoupíte na vlak EC do České republiky.

Ale...

Samozřejmě, připouštím i určité nevýhody tohoto vlakového cestování a ty jsou:

1. Dvakrát přestup ve Vídni, což může být s kufry otrava.

2. Riziko zpoždění vlaku (ale to je stejně dobře i při cestě autobusem, takže doporučuji cestovat s předstihem).

3. O něco delší cesta než při jízdě se Student Agency (cestá trvá autobusem 5 hodin a 15 minut, vlakem to je na 5 hodin a 32 minut).

4. Platnost jízdenky Wien Spezial pouze 4 dny.

Pokud ale cestujte nalehko a svůj výlet z vídeňského letiště pojímáte jako víkendový a tedy na maximálně 4 dny, je toto cestování docela zajímavou alternativou. Pokud totiž máte In-kartu a jedete z Prahy, vyjde vás cesta v optimálním případě na 772 Kč (dvakrát 150 Kč za Včasnou jízdenku z Prahy do Brna se slevou pro majitele In-karet plus cena jízdenky Wien Spezial z Brna do Vídně 472 Kč). Cesta autobusem společnosti Student Agency vyjde na 990 Kč (zpáteční jízdenka z Prahy na letiště ve Vídni).

V případě Brna je situace následující: Wien Spezial s In-kartou a slevou Rail plus stojí 472 Kč, Student Agency stojí bez slev pro mládež a studenty 620 Kč.

Samozřejmě, kdo bydlí v okolí Břeclavi, může dojet do Břeclavi na nádraží a cestovat do Vídně taktéž - jízdenka Wien Spezial se prodává také ze stanice Břeclav (další jiné stanice kromě Břeclavi a Brna nejsou možné), s In-kartou tato nabídka pak stojí jen 314 Kč. Takže pokud nemůžete využít autobusu Student Agency, protože bydlíte v okolí Břeclavi, můžete zvážit tuto nabídku.

Dvoudenní výlet do Rakouska s noclehem v hotelu za skvělou cenu

Druhým tipem je nabídka supermarketu MPREIS ve spolupráci s Railtours. V rámci této nabídky můžete z kteréhokoliv místa cestovat do jednoho z těchto měst: Vídeň, Štýrský Hradec, Solnohrad, Klagenfurt, St. Pölten a Linec. Jízdenka je zpáteční a navíc je v ceně zahrnut i nocleh ve čtyřhvězdičkovém hotelu (ve dvou či troulůžkovém pokoji) i se snídaní.

Využití této nabídky je možné pouze ve dnech od 7. ledna 2014 do 7. února 2014 a cestovat můžete skutečně z kteréhokoliv místa, tedy i z Laa an der Thaya nedaleko českorakouských hranic. Ovšem i zde platí jedna podmínka: nabídka je limitovaná a v lednu už tedy nemusí být k dispozici.

Platbu lze zařídit pomocí převodu nebo zasláním údajů z kreditní karty. To ale uděláte až tehdy, kdy je vám rezervace potvrzena. Po zaplacení Vám pak pošlou jízdenku i rezervaci do hotelu.

Více informací v němčině o této nabídce včetně odkazu na rezervaci hledejte na stránkách supermarketu MPREIS. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | sobota 19.10.2013 17:45 | karma článku: 12.41 | přečteno: 5745x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Michal Hruška

Albánská cesta (8) Poslední den v Albánii a cesta do Itálie

Plán na dnešní den je jasný - nějak přečkat celý den na rozžhavené pláži, a večer odjezd trajektem do Itálie. Rozhodně to ale nebyl den nudný, jak se ostatně brzo ukázalo.

12.11.2018 v 19:25 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 243 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XXI

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

12.11.2018 v 18:55 | Karma článku: 16.06 | Přečteno: 277 | Diskuse

Michal Tříska

Zahrady pod Pražským hradem

Na místě původních hradeb hradu vznikly palácové zahrady, které v současné době tvoří ucelený komplex. Podívejte se se mnou, jak tyto zahrady vypadají v podzimních dnech.

10.11.2018 v 18:05 | Karma článku: 18.28 | Přečteno: 457 | Diskuse

Marie Kubešová

Zámek Kunštát a Blaničtí rytíři

Městečko a zámek Kunštát nese jméno svého zakladatele Kuny, syna Gerharda ze Zbraslavi, který je prvním doloženým majitelem jednoho z nejstarších dochovaných hradů na Moravě.

10.11.2018 v 17:09 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 191 | Diskuse

Hana Šťastná

Každé třetí auto v Česku má v sobě kus Ázerbajdžánu

Do příručního zavazadla s propagačními materiály zemědělských a potravinářských firem jsem si přibalila šátek na vlasy. Jako před každou cestou do islámské země.

9.11.2018 v 8:54 | Karma článku: 17.65 | Přečteno: 658 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz