Kaplického chobotnice na Lesné nově funguje i jako malá knihovnička

16. 10. 2013 15:54:00
Už jsou to dva roky a téměř měsíc přesně od doby, kdy byla v Brně na Lesné slavnostně odhalena nová podoba autobusové zastávky Loosova. Možná si ještě vzpomínáte, že jsem v polovině listopadu roku 2011 následně zveřejnil na tomto blogu fotky této zastávky, která svým tvarem připomíná chobotnici v době večerní, kdy objekt zajímavě svítí. Ovšem zatímco v Praze je projekt nové budovy Národní knihovny České republiky stále v nedohlednu a je tedy ve hvězdách, kdy začne Kaplického chobotnice skutečně sloužit jako knihovna, na Lesné mezitím kdosi umístil do prostoru "chobotničky" malou knihovničku. Začala tedy zastávka-blob na Lesné sloužit jako knihovnička dříve než samotná nová budova v Praze? Dá se říci, že ano.

Novinka v podobě malé knihovničky s regály a knížkami je rozhodně zajímavý námět, nicméně podle diskuse s jednou paní, která si všimla mého počínání, tj. fotografování nové knihovničky, není moc známo, kdo za umístěním knihovinky (které proběhlo přibližně před měsícem - přesné datum jsem se nedozvěděl) stojí. Patrně to však budou mladí lidé, kteří chtějí touto cestou zjistit, jak se k této novince místní budou chovat. Svědčí o tom i styl doprovodného textu. A jak vypadá novinka ve skutečnosti - čili knihovnička v knihovničce / chobotnici :) ?

Novinka samozřejmě není moc velká, jak dokládá tato fotka celkového pohledu:

Celkový pohled na blob

Celkový pohled na blob - chobotnici - nová knihovnička je uprostřed

Knihovnička v Kaplického chobotnici

Knihovnička v Kaplického chobotnici

Při bližším průzkumu zjistíme, že jsou zde k přečtení dva delší a dva kratší texty od autorů tohoto projektu. Mimojiné se tak můžeme dočíst, že nejde o rebelii vůči placeným knihovnám či prodejcům a nakladatelům knih. Záměr je čistě tvůrčí a inspirativní. Autoři chtěli nám přinést něco krásného do běžného dne a dát nám možnost věnovat něco krásného sobě i druhým. Zastávka, respektive knihovnička, už má tvář, dejme jí duši.

První část textu

První část textu

V druhém delší textu autoři připouští to, že se knihovna může stát objektem nejen kreativity, ale i vandalismu. Také připouští to, že se někomu nemusí její umístění líbit a v takovém případě ji můžeme ukrást, prodat či ji nechat odvézt.

Druhá část textu

Druhá část textu

Dále jsou na regálech umístěny dva inspirativní texty:

Jeden nám sděluje: kniha není lék na bolesti života, ani strati světa...je ale poměrně dobrou prevencí.

První inspirativní text

První inspirativní text

Druhý text pak říká následující: ne knihy, ale naše mysl je dveřmi k moudrosti...knihy jsou však klíč jenž je otevírá.

Druhý inpirativní text

Druhý inpirativní text

Nápad zajímavý, zatím se však zdá, že odezva lidí je spíše negativní. Dle sdělení paní, se kterou jsem si povídal během fotografování této novinky, zpočátku bylo v knihovně knih hodně, ovšem záhy došlo k tomu, že si je hodně lidí půjčilo a od té doby nevrátilo. A navíc se zřejmě ani neobjevila žádná nová knížka v podobě daru od místních. Jak to tedy vypadá, myšlenka knihovničky se nesetkala úplně s pochopením. A ani samotná zastávka, tedy blob, již dávno není tak čistý - bohužel na Lesné jsou vandalové, kteří mají tendenci se na této zastávce "podepsat". Je to škoda, zastávka je to zajímavá a pěkná. I přes tyto dva negativní aspekty však věřím, že myšlenka knihovničky v blobu se uchytí a nestane se tedy, že jednoho dne už knihovničku v blobu nenajdeme. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | středa 16.10.2013 15:54 | karma článku: 14.28 | přečteno: 794x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 955 | Diskuse

Miroslav Hruška

V Brně bude jezdit více klimatizovaných autobusů

Současné horké dny znamenají snížený komfort ve vozidlech MHD obecně. V dálkových autobusech je klimatizace běžná, vozidla MHD ve většině českých měst ji zatím spíše nemají. V Brně však klimatizovaných vozidel bude brzy více.

6.8.2018 v 8:55 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 240 | Diskuse

Miroslav Hruška

Makáme ... 75 % sleva na jízdném ... ale za jakou cenu?

Už je to nějaký ten týden, co se na nás z billboardů usmívá premiér Andrej Babiš a snaží se nás s roztaženýma rukama, jež rozhazují, přesvědčit kampaní, že jeho vláda maká. A důkazem je i sleva 75 % na jízdné. Má to ale pár vad.

28.6.2018 v 9:41 | Karma článku: 18.75 | Přečteno: 2296 | Diskuse

Miroslav Hruška

Prezident Zeman jmenoval podruhé Babiše premiérem a "nezklamal" ...

Tak byl Milošem Zemanem dnes podruhé v politickém životě jmenován premiérem této země Andrej Babiš. Nebyl by to ale Miloš Zeman, kdyby si opět nekopnul do médií a trochu si nerozporoval ... ostatně ...

6.6.2018 v 18:46 | Karma článku: 38.94 | Přečteno: 3014 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Karel Ábelovský

Doba je fakt zlá ... modrá už asi není dost dobrá, lepší už je zase rudá

... doba je fakt asi zlá, neb mnozí umělci z ní tuším šílí - teď už i ten Ondřej Hejma (vyznamenanej), se nechal slyšet, jak to má náš pan prezident těžký - chudáček! Ovšem řekl bych, že slon to má těžší, a nejen s pamětí, tak co

8.11.2018 v 14:17 | Karma článku: 20.23 | Přečteno: 806 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Titanic sa opäť vydal na svoju plavbu. Tentokrát zamieril do Brna

Do života cestujúcich môžu nahliadnuť návštevníci výstavy v Brne. Je jedinečná nielen nádhernou zbierkou originálnych exponátov, ale predovšetkým rekonštrukciou, vďaka ktorej sa návštevníci doslova ocitnú na palube Titaniku.

6.11.2018 v 13:25 | Karma článku: 4.02 | Přečteno: 168 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Klid a opatrné čekání na zprávy z Prahy – tak vypadal 28. říjen v Brně

Před sto lety došlo k vyhlášení samostatné republiky. Prohlédnout si některá z míst, která hrála ústřední roli při převratu v Brně, mohli účastníci prohlídky, kterou v sobotu dopoledne pořádalo turistické a informační centrum.

29.10.2018 v 20:35 | Karma článku: 5.32 | Přečteno: 124 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Nejdostupnější zdravotnické služby mají občané v Brně, tvrdí studie

Brněnské nemocnice mají velké množství lůžkových služeb, ale volná místa k hospitalizaci často chybí. Může za to nedostatek lékařů a zdravotních sester. V porovnání s jinými regiony České republiky však situace není tak kritická.

25.10.2018 v 22:44 | Karma článku: 4.81 | Přečteno: 233 | Diskuse

Stisk Studentský deník

Druhá vlna rezidentního parkování proběhne s výraznými změnami

Rozšíření rezidentního parkování plánované na prvního listopadu rada města nepozastavila. Schválila však návrh, podle kterého rezidenti za první auto nezaplatí žádný poplatek. Dokument upravuje i ceny pro návštěvníky v nové zóně.

24.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 339 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1809

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz