Kaplického chobotnice na Lesné nově funguje i jako malá knihovnička

16. 10. 2013 15:54:00
Už jsou to dva roky a téměř měsíc přesně od doby, kdy byla v Brně na Lesné slavnostně odhalena nová podoba autobusové zastávky Loosova. Možná si ještě vzpomínáte, že jsem v polovině listopadu roku 2011 následně zveřejnil na tomto blogu fotky této zastávky, která svým tvarem připomíná chobotnici v době večerní, kdy objekt zajímavě svítí. Ovšem zatímco v Praze je projekt nové budovy Národní knihovny České republiky stále v nedohlednu a je tedy ve hvězdách, kdy začne Kaplického chobotnice skutečně sloužit jako knihovna, na Lesné mezitím kdosi umístil do prostoru "chobotničky" malou knihovničku. Začala tedy zastávka-blob na Lesné sloužit jako knihovnička dříve než samotná nová budova v Praze? Dá se říci, že ano.

Novinka v podobě malé knihovničky s regály a knížkami je rozhodně zajímavý námět, nicméně podle diskuse s jednou paní, která si všimla mého počínání, tj. fotografování nové knihovničky, není moc známo, kdo za umístěním knihovinky (které proběhlo přibližně před měsícem - přesné datum jsem se nedozvěděl) stojí. Patrně to však budou mladí lidé, kteří chtějí touto cestou zjistit, jak se k této novince místní budou chovat. Svědčí o tom i styl doprovodného textu. A jak vypadá novinka ve skutečnosti - čili knihovnička v knihovničce / chobotnici :) ?

Novinka samozřejmě není moc velká, jak dokládá tato fotka celkového pohledu:

Celkový pohled na blob

Celkový pohled na blob - chobotnici - nová knihovnička je uprostřed

Knihovnička v Kaplického chobotnici

Knihovnička v Kaplického chobotnici

Při bližším průzkumu zjistíme, že jsou zde k přečtení dva delší a dva kratší texty od autorů tohoto projektu. Mimojiné se tak můžeme dočíst, že nejde o rebelii vůči placeným knihovnám či prodejcům a nakladatelům knih. Záměr je čistě tvůrčí a inspirativní. Autoři chtěli nám přinést něco krásného do běžného dne a dát nám možnost věnovat něco krásného sobě i druhým. Zastávka, respektive knihovnička, už má tvář, dejme jí duši.

První část textu

První část textu

V druhém delší textu autoři připouští to, že se knihovna může stát objektem nejen kreativity, ale i vandalismu. Také připouští to, že se někomu nemusí její umístění líbit a v takovém případě ji můžeme ukrást, prodat či ji nechat odvézt.

Druhá část textu

Druhá část textu

Dále jsou na regálech umístěny dva inspirativní texty:

Jeden nám sděluje: kniha není lék na bolesti života, ani strati světa...je ale poměrně dobrou prevencí.

První inspirativní text

První inspirativní text

Druhý text pak říká následující: ne knihy, ale naše mysl je dveřmi k moudrosti...knihy jsou však klíč jenž je otevírá.

Druhý inpirativní text

Druhý inpirativní text

Nápad zajímavý, zatím se však zdá, že odezva lidí je spíše negativní. Dle sdělení paní, se kterou jsem si povídal během fotografování této novinky, zpočátku bylo v knihovně knih hodně, ovšem záhy došlo k tomu, že si je hodně lidí půjčilo a od té doby nevrátilo. A navíc se zřejmě ani neobjevila žádná nová knížka v podobě daru od místních. Jak to tedy vypadá, myšlenka knihovničky se nesetkala úplně s pochopením. A ani samotná zastávka, tedy blob, již dávno není tak čistý - bohužel na Lesné jsou vandalové, kteří mají tendenci se na této zastávce "podepsat". Je to škoda, zastávka je to zajímavá a pěkná. I přes tyto dva negativní aspekty však věřím, že myšlenka knihovničky v blobu se uchytí a nestane se tedy, že jednoho dne už knihovničku v blobu nenajdeme. -mir-

Autor: Miroslav Hruška | středa 16.10.2013 15:54 | karma článku: 14.56 | přečteno: 801x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Nočním vlakem napříč Polskem až k moři - i letos přímo z ČR a rychleji

Na začátku týdne jsem publikoval praktického průvodce pro milovníky nočního cestování pro cesty nočními vlaky v Polsku. V něm byl zmíněn i sezónní noční vlak Wydmy, který loni spojoval ČR s polským mořem. Bude spojovat i letos...

27.1.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 691 | Diskuse

Miroslav Hruška

Nočními vlaky v Polsku - praktický průvodce pro milovníky nočního cestování

V našich českých luzích a hájích je cesta nočním vlakem s cílem vyspat se vzhledem k velikosti země nemyslitelná. V Polsku Vás noční vlaky přepraví od jihu až na sever či z východu na západ. Odkud a kam? Čtěte dále mého průvodce.

21.1.2019 v 14:17 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 1751 | Diskuse

Miroslav Hruška

Dopady zlevnění veřejné dopravy na příkladu Brna a okolí

Dnešním článkem navazuji na svůj článek kritizující zavedení slevy 75 % na jízdném. Dnes představím, co přineslo v praxi zavedení slevy pro studenty a seniory především v okolí Brna. Následovat bude malý rozbor dopadů mimo Brno.

21.12.2018 v 20:17 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 6393 | Diskuse

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 1248 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Jan Tomášek

Sedmý únor

Takové všední volné odpoledne v restaurantu na Jiráskově ulici v Brně – necelá hodinka jako stvořená ke čtení zpravodajství tohoto dne.

7.2.2019 v 16:18 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 203 | Diskuse

Irena Fuchsová

I císař pán chodil na záchod

To mi říkala moje babička, která se narodila v roce 1898, když jsem se jako dítě někoho bála nebo styděla. Císař mi sice nic neříkal, nicméně představa konkrétního člověka, který sedí na záchodě jako já, mi dlouho pomáhala.

24.1.2019 v 21:42 | Karma článku: 22.94 | Přečteno: 1050 | Diskuse

Jan Tomášek

Krátce o brněnských turbínách

Když je zmíněna výroba turbín v Brně – někomu trochu znalému se pravděpodobně vybaví První brněnská strojírna. Tato továrna vzešla původně z přádelny ve Šlapanicích, později se strojírenská výroba přesunula na Olomouckou do Brna.

19.1.2019 v 18:36 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 454 | Diskuse

Oldřich Mladý

Tři cabani ve štatlu!

Už dlouho si Brno a Praha měří cabany a kozy v různých disciplínách. Jednou z nich je i zkrášlování města. Pražáci mají hlubokou Blanku a Brňáci ... velkého Cabana! A dnes byl konečně odhalen jeho původ a smysl!

31.12.2018 v 8:30 | Karma článku: 36.60 | Přečteno: 1168 | Diskuse

Jiří Rýsler

Obyčejný den s neobyčejnými lidmi

První myšlenkou bylo, nafotit obyčejný den hasičů, bez zbytečných řádků a slov. Ale potom, co jsem mohl poznat tuhle partu lidí, si myslím, že si zaslouží i krátký komentář z mé strany. V tomto článku najdete i fotky.

29.12.2018 v 17:10 | Karma článku: 22.82 | Přečteno: 1160 | Diskuse
Počet článků 313 Celková karma 24.78 Průměrná čtenost 1843

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz