Co nového nabízí Duolingo?

19. 05. 2013 13:28:00
Na začátku února tohoto roku jsem na tomto blogu publikoval článek o stránce Duolingo. V poslední době ale došlo k několika zajímavým změnám, které výuku pomocí Duolingo dělají opět o něco účinnější. Pojďme si je představit.

Základní systém zachován, ale přesto je změněn

Stále platí, že za každou úspěšně zvládnutou lekci získáte 10 mincí a navíc k tomu, pokud neuděláte chybu, až 3 mince navíc jako bonus. A rovněž nadále platí, že v rámci výuky máte před sebou pomyslný strom s větvemi. Jednotlivé větve představují výuku určitého gramatického jevu, někdy však také výuku určité skupiny slovíček v rámci jednoho tématu (například jídlo, zvířata).

Příjemnou novinkou je však zásadní změna konceptu větví. Nově již každá větev nemá povinnou a nepovinnou část, pro postup na další větev (respektive v některých případech na více větví) stačí splnit jen povinné lekce (někdy jsou to jen dvě lekce, někdy i šest lekcí). A co víc, nově už v rámci větví nejsou lekce, v rámci kterých musíte pomoci s překladem článků, takže se nezdržujete v rámci výuky s překlady frází, které byste stejně moc nedokázali přeložit.

V souvislosti se změnami v rámci konceptu jednotlivých větví však došlo i ke změně struktury samotného stromu.

Tento obrázek v původním článku tedy již aktuální není:

Strom postupu - původní

Nově (od dubna 2013) je struktura lekcí následující:

Strom postupu - nový

Všimněte si, že některé větve byly úplně nahrazeny, u některých větví navíc byly přidány lekce na další procvičení, definitivně však zmizely překládací lekce.

Aplikace pro mobily s Androidem

Velmi sympatickou novinkou bude od 29. května i spuštění aplikace pro operační systém Android. Doposud byla nabízena jen aplikace pro iPhone, za pár dnů už bude možné využívat Duolingo i na cestách bez nutnosti tahat s sebou notebook.

Profil v novém...

Změn se dočkal také uživatelský profil. Původní vzhled profilu vypadal takto:

Uživatelský profil

Z něj nově zmizela informace, kolik frází jste již pomohli přeložit. Místo ní nyní vidíte, kolik dní už se jazyk učíte intenzivně. Pro uživatele, který se učí sám, je však tato informace spíš nezajímavá, využití to spíše najde v případě, že sledujete více lidí, respektive učíte se společně s dalšími kamarády.

Nový profil

Nový profil ukazuje, kolik mincí jste již nasbírali (vždy v rámci jednoho jazyka, v mém případě tedy je to 1886 mincí v rámci němčiny a 757 v rámci španělštiny), kolik slovíček jste se již naučili a kolik dnů už "jedete intenzivně".

Ovšem ne všechny mouchy jsou vychytané

Bohužel, navzdory změnám v systému větví a lekcí stále nedošlo k tomu, že se učíte použitelné fráze. Doposud jsem si díky Duolingo jen opakoval znalosti němčiny, nově před několika dny jsem se rozhodl začít se učit španělštinu. A první dojmy? Znát výrazy "žena", "muž", "holka", "kluk", vyčasovat v přítomném časem sloveso "být", "pít", "jíst" je zajímavé, navíc Duolingo nabízí mnoho možností, jak si procvičit slovíčka, viz tento obrázek:

Přehled naučených slovíček

Část přehledu naučených slovíček: Slovíčka jsou aktuálně seřazena podle síly znalosti. V pravém sloupečku pak lze kliknout na kategorii slov, kterou si chcete procvičit. Takto vypadá kategorie "Family" (Rodina).

Rodina

Jak je vidět z této podsekce, můžete si procvičit slova i podle kategorie. Slovíček v rámci tématu "Rodina" jsem se zatím mnoho nenaučil, ale procvičit si je okamžitě mohu. Podobně tomu je i u slovíček týkající se jídla.

Slovíčka v rámci tématu "jídlo"

Slovíček týkajících se jídla už jsem se naučil více, respektive jsem jich více viděl, lze samozřejmě kliknout i na jednotlivé lekce a v rámci procvičování si tak zopakovat slovíčka například v rámci lekce 1...

Vraťme se však k původnímu přehledu slovíček, který také nabízí procvičování. V levém sloupci lze na každé slovíčko kliknout, například jsem kliknul na slovíčko "jugo" a získám následující stránku:

Jugo - Džus

Jak vidíte na stránce týkající se slovíčka "jugo", lze kliknout, že chcete procvičit právě konkrétně toto slovíčko. A pokud budete úspěšní, získáte samozřejmě mince navíc.

Duolingo tedy nabízí opravdu rozsáhlé možnosti opakování slovní zásoby, gramatických jevů. Navíc pokud se zaměříte pouze na jednu oblast slovíček, respektive na jedno méně známé slovo, takové opakování vám zabere méně času než opakování celé lekce. Ideální řešení pro situaci, kdy máte málo času, ale přesto si chcete nějaké slovíčko zopakovat (například jedete autobusem, máte u sebe mobil s Androidem a víte, že za deset minut budete vystupovat, tak vám postačí, když výuka bude krátká).

Jak už jsem ale naznačil, ne všechny mouchy jsou vychytané. Čekal bych, že autoři Duolinga v rámci změn spíš přidají na začátek výukového stromu větev na naučení se základních společenských frází (Jak se máš, Odkud jste, Kdo jste, Těší mne, atp.), ale to se bohužel stále nestalo. Místo toho znám věty typu "Prosím pij více vína", "Ten pavouk jí chleba" (respektive je čas od času překládám v rámci opakování), což jsou naprosto úžasné věty, že...

I přes tento pro mne méně pochopitelný koncept slovní zásoby se mi změny v Duolingo líbí a zatím mne učení se španělštině baví (ačkoliv stále ani nevím, jak se vůbec řekne věta "Já se učím španělsky", ale nevadí, detail). -mir-

Autor: Miroslav Hruška | neděle 19.5.2013 13:28 | karma článku: 8.29 | přečteno: 1067x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Nočním vlakem napříč Polskem až k moři - i letos přímo z ČR a rychleji

Na začátku týdne jsem publikoval praktického průvodce pro milovníky nočního cestování pro cesty nočními vlaky v Polsku. V něm byl zmíněn i sezónní noční vlak Wydmy, který loni spojoval ČR s polským mořem. Bude spojovat i letos...

27.1.2019 v 11:39 | Karma článku: 18.33 | Přečteno: 691 | Diskuse

Miroslav Hruška

Nočními vlaky v Polsku - praktický průvodce pro milovníky nočního cestování

V našich českých luzích a hájích je cesta nočním vlakem s cílem vyspat se vzhledem k velikosti země nemyslitelná. V Polsku Vás noční vlaky přepraví od jihu až na sever či z východu na západ. Odkud a kam? Čtěte dále mého průvodce.

21.1.2019 v 14:17 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 1751 | Diskuse

Miroslav Hruška

Dopady zlevnění veřejné dopravy na příkladu Brna a okolí

Dnešním článkem navazuji na svůj článek kritizující zavedení slevy 75 % na jízdném. Dnes představím, co přineslo v praxi zavedení slevy pro studenty a seniory především v okolí Brna. Následovat bude malý rozbor dopadů mimo Brno.

21.12.2018 v 20:17 | Karma článku: 31.85 | Přečteno: 6393 | Diskuse

Miroslav Hruška

Výměna místenek u Českých drah - na co si dát pozor aneb co možná nevíte

Už je to skoro rok, co je možné koupit vnitrostátní jízdenku Českých drah a stornovat ji snadněji než dříve. Vrátit se dají jízdenky koupené jak přes e-shop ČD, tak i na pokladně. Je tu však jeden zádrhel, o kterém asi nevíte.

13.8.2018 v 8:30 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 1248 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

René Melichar

Obyčejný den aneb Majestas moje žena

Za důkaz, že je ráno a že ještě nejsem ve svém pokročilém středním věku po smrti, i když si naše dcera drze myslí něco úplně jiného (stejně jako já jsem v jejích sedmnácti letech uvažoval o pětačtyřicátnících),

21.2.2019 v 9:05 | Karma článku: 13.58 | Přečteno: 229 | Diskuse

Helena Vlachová

Třetí pohlaví

Tak se mi nějak zdá, že ten okolní svět hloupne čím dál tím víc. Vždy jsem si totiž myslela, že existují pohlaví dvě. Mužské a ženské. Jenže někomu toto nestačí a chce nám tu podsouvat jakési třetí.

21.2.2019 v 8:49 | Karma článku: 25.30 | Přečteno: 550 | Diskuse

Martin Faltýn

Kontemplace po japonsky

Pokud nevíte o co jde, vězte, že je to nejvyšší forma modlitby a přímého nazírání na Boha. Buddhisté by řekli prostěji: meditace na Buddhu.

21.2.2019 v 8:08 | Karma článku: 5.61 | Přečteno: 117 | Diskuse

Pavla Kolářová

Blízká setkání nečekaného druhu

Občas se mi stane i šest nemožností už před snídaní: omylem vstanu o hodinu dříve, uvařím si kafe, i když normálně piju po ránu čaj, polohlasně si prozpěvuju, usmívám se, jdu vzbudit ostatní, aby nezaspali a pak zjistím, že je...

21.2.2019 v 7:47 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 161 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Žiju, zatím jo!

Dieta je fakt věc smrtelná. Kdybych ji nedržela, tak si dojdu na plněné knedlíky s bílým zelím, protože jsem na ně měla velkou chuť. Ale to já ne, to já tedy hubnu, tak ji dodržím. Vůbec se nechovám jako Řekyně, která se má ráda.

21.2.2019 v 6:25 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 526 | Diskuse
Počet článků 313 Celková karma 24.78 Průměrná čtenost 1843

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna, kde se starám o portál Go To Brno. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. Od července 2017 spravuji stránku Esperanto.cz na Facebooku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Najdete na iDNES.cz