Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Facebook a jeho vnucování programu Messenger pro Android

27. 06. 2016 7:30:00
Sociální síť Facebook přišla v květnu s ne zcela příjemnou novinkou pro uživatele, kteří se na tuto síť připojují skrze prohlížeče pro OS Android a z určitého důvodu nechtějí instalovat aplikaci. Co lze proti tomu dělat?

Začalo to poměrně nevinně: loni v listopadu jsem si pořídil poprvé v životě dotykový mobil s operačním systémem Android a záhy jsem si k tomuto telefonu zařídil i datový tarif. Začal jsem se tedy pochopitelně připojovat na Facebook častěji a také občas sdílet fotografie přímo vyfocené mobilem. Ale aplikaci přímo od Facebooku jsem do mobilu instalovat nechtěl.

Ovšem Facebook si usmyslel, že je třeba mi vnutit aplikaci. A to ne zcela příjemným způsobem. Nejprve během května mi začal Facebook vnucovat informaci o tom, že veškeré mé zprávy se přesunou do aplikace Messenger. V té době však bylo možné ještě nadále jen odkliknout, že nechci a jakžtakž si nadále přečíst zprávy.

Upozornění vypadalo následovně:


Jak vidíte, toto oznámení se dalo ještě dočasně ignorovat přes tlačítko křížku. I tak se ale objevilo upozornění na aplikaci Messenger.

Bohužel už netrvalo dlouho a podpora zpráv přes mobilní prohlížeč byla ukončena, jak je patrné z tohoto snímku obrazovky.

Takže Facebook se rozhodl, že přes prohlížeč už si zkrátka nepokecáme.

Oficiální vysvětlení objevíte na Facebooku přes nápovědu skrze dotaz: Co je aplikace Messenger a proč si ji mám instalovat?

Začátek celého vysvětlení:

Zprávy se přesunují z aplikace Facebook do aplikace Messenger, proto nyní budeme žádat uživatele o instalaci aplikace Messenger a zahájení odesílání zpráv odtud.Aplikace Messenger vám nabízí skvělé možnosti:Zkontaktujte přátele, ať jsou kdekoli
 • Posílejte přátelům SMS zdarma využitím stávajícího datového tarifu.
 • Buďte v kontaktu s přáteli z telefonu nebo přes internet a vaše zprávy jim nikdy neujdou.
 • Mějte přehled, kdo vaši zprávu už viděl a kdo ne.
Snadno posílejte zprávy přátelům nebo zahajte skupinovou konverzaci
 • Sdílejte fotky, videa, samolepky a další.
 • Zahrňte do konverzací přátele přátel.
 • Prohlížejte si nejdůležitější skupinové konverzace na jednom místě.
Přejít přímo ke zprávám
 • Ať se na Facebook přihlásíte odkudkoli, máte vždy ke svým zprávám i chatům snadný přístup.
 • Dostávejte na telefonu nebo v tabletu zdarma nabízená upozornění – každou zprávu uvidíte hned, jak přijde.
 • Rychle se prostřednictvím upozornění v aplikaci přepínejte mezi více konverzacemi.
Po instalaci Messengeru na vás budou všechny vaše zprávy a kontakty čekat v této aplikaci. Zprávy si i nadále můžete zobrazit na webu Facebooku. Otevřete webový prohlížeč v počítači nebo telefonu a přejděte na www.facebook.com. Jak můžete aplikaci stáhnout: I nadále vám budeme zobrazovat odkazy pro instalaci Messengeru a už brzo uvidíte připomenutí tam, kde do té doby bývaly vaše zprávy. Od toho okamžiku budete ke čtení i posílání zpráv potřebovat Messenger nebo budete muset použít www.facebook.com v prohlížeči. Konec celého vysvětlení V praxi to znamená, že pokud používáte mobilní telefon s Androidem a nechcete instalovat aplikaci Messenger, tak se budete muset podívat na Facebook jen skrze prohlížeč na počítači. Což v zásadě není nutně na škodu, že. Prostě si na Facebooku budete povídat méně častěji. Ale co když prostě chcete častěji zkontrolovat Facebook a zprávy od vašich přátel a přesto nechcete tuto aplikaci instalovat? Koneckonců, co když prostě nechcete, aby měl Facebook právo skrze aplikaci Messenger číst vaše textové zprávy či dokonce možná odposlouchávat odchozí hovory? Řešení jsou aspoň dočasně dvě:
 1. Instalace prohlížeče Opera Mini. Prohlížení této sociální sítě bude sice méně komfortnější ve srovnání s prohlížečem Firefox či Chrome, ale k vašim zprávám se dostanete.
 2. Při prohlížení přes prohlížeč Chrome či Facebook klikněte vpravo vedle adresního řádku na "dvojtečku" (na obrázku vyznačeno červeným oválkem):

Toto menu vám nabídne shodně jak ve Firefoxu, tak i v Chrome možnost zobrazit si stránku ve verzi pro PC. Nebude to sice úplně plná verze stránky, ale Facebook nad touto verzí zatím nemá tolik kontroly, takže si budete moci zobrazit pohodlně zprávy a odpovědět na ně.

Desktopová verze Facebooku zobrazená v mobilním prohlížeči sice nebude nabízet tolik možností oproti mobilní verzi (například sdílení příspěvků), je to však relativně schůdný kompromis. Tedy, aspoň do doby než Facebook zjistí, jak vnutit uživatelům aplikaci i přes tuto verzi. V té chvíli bude nejspíš čas se zamyslet nad tím, jestli opravdu potřebujete používat Facebook, když vám sám od sebe vnucuje používání aplikace, která sama vyžaduje dost významná oprávnění (čtení sms, odposlech hovorů). A jestli Facebook přijde s nutností instalovat si aplikaci přímo i na samotné Windows 10 (nebo i třeba Ubuntu, že), pak už bude asi čas dát Facebooku definitivně sbohem a přestat tuto síť používat úplně. -mir-

Závěrem ještě jedno upozornění: V případě, že skutečně přepnete v mobilním prohližeči Firefox či Chrome na verzi pro desktop, bude toto pravidlo uplatněno nejen na web Facebooku, ale i na ostatní weby. V praxi to znamená, že se vám nezobrazí mobilní verze mnoha portálů, například Českých drah, serverů Mobilmania.cz, Živě.cz či Měšec.cz. Takže po skončení prohlížení Facebooku doporučuji opět přepnutí na mobilní verzi.

Autor: Miroslav Hruška | pondělí 27.6.2016 7:30 | karma článku: 19.13 | přečteno: 2168x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Zajímavosti z návrhu železničního jízdního řádu od prosince 2017

Během tohoto víkendu byl na stránkách SŽDC zveřejněn návrh železničního jízdního řádu pro rok 2018. Ač jde o pracovní dokument, lze z něho vyčíst několik zajímavostí, např. zrychlení na některých tratích či více konkurence pro ČD.

11.6.2017 v 18:30 | Karma článku: 12.79 | Přečteno: 703 | Diskuse

Miroslav Hruška

Tam, kde pramenila Naděje a přišel mráz ... aneb víkendovka v Jeseníkách

Je pátek, 28. dubna a já ani ne po roce jedu vlakem do Jeseníku na víkendovku se Zeměchválami. Ale tentokrát to bude jiná liga. Ostatně, když jsem pár hodin před cestou varován, že podmínky budou stížené sněhem, lze něco tušit ...

30.5.2017 v 19:38 | Karma článku: 6.96 | Přečteno: 263 | Diskuse

Miroslav Hruška

Úprava možnosti procházet průchodem spojující ulici Rooseveltovu a Běhounskou v Brně

Když se řekne Brno a městská brána, pravděpodobně nás napadne Měnínská brána. Kousek od Jakubského náměstí je však ještě jeden průchod, který lze považovat za bránu mezi vlastním historickým centrem a malým městským okruhem.

5.3.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 334 | Diskuse

Miroslav Hruška

Nejen o mlžení Dopravního podniku města Brna o elektronickém odbavování cestujících

Od 1. ledna 2017 začala v Brně fungovat novinka v podobě elektronického odbavování cestujících. Pojďme se nyní podívat na to, jak nám krásně Dopravní podnik města Brna, a.s. o této novince mlží, respektive mění názory.

11.1.2017 v 8:15 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 711 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarmila Kamenáčová

Čtyři ženské na chalupě

Není nad pohodu. Když vás nikdo tzv. neprudí. Kdy můžete být sama sebou a to navzdory reklamě bez masek líčidel, ale i bez všech "nutností", kterým podléháme a přitom nás tísní, bez korzetu stresu.

24.6.2017 v 16:40 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 230 | Diskuse

Jan Pražák

Jak jsem byl u věštkyně

Starobyle zařízený pokoj s vysokým stropem a těžkými závěsy na oknech byl osvětlený tlumenou září trojramenného svícnu. Na kulatém stolku, pokrytém temně rudým ubrusem ležely vykládací karty a veliká křišťálová koule.

24.6.2017 v 16:07 | Karma článku: 9.23 | Přečteno: 210 | Diskuse

Dana Adámková

Roztržitá

Každý, to občas zažije, prostě den blbec. To hned po ránu se na vás i káva šklebí. Leknete se vlastního odrazu v zrcadle, i když se na sebe hezky usmíváte.

24.6.2017 v 12:11 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 244 | Diskuse

Jan Andrle

Milujeme Česko!

Milujeme Česko. Opravdu?! No nevím, jak velikou láskou k mé vlasti zahraniční řetězec plane, ale pochybnosti mám.

24.6.2017 v 1:35 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 459 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Děti jsou jak prdy – máš rád jen ty svoje

Tak tohle moudro jsem zaslechla docela nedávno a donutilo mě přemýšlet. Přemýšlet i o tom jak ve vlastních, byť nevychovaných dětech, uctíváme kult dítěte a považujeme naše nevychované potomky za dokonalost samu sebe...

23.6.2017 v 20:20 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 853 | Diskuse
Počet článků 298 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1693

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.