Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupinová víkendová jízdenka od Českých drah a její vylepšení

25. 08. 2015 18:18:00
Poměrně v tichosti začaly České dráhy nabízet další vylepšení nabídky jménem Skupinová víkendová jízdenka. Co je novinkou? A jaké jsou výhody a nevýhody? A co by se dalo udělat lépe?

Možná si ještě vzpomenete na článek z ledna tohoto roku s tipy na levné cestování. V rámci tohoto článku jsem zmiňoval, že dobrou jízdenkou pro rodinné výlety je Skupinová víkendová jízdenka. A také to, že v případě zakoupení varianty pouze pro Jihočeský kraj získáte možnost levně cestovat třeba až do Pasova.

Dále jsem zmiňoval, že existují i varianty v kombinaci s MHD v Praze (za 800 Kč) a Plzni (za 750 Kč).

A právě ony kombinace s MHD v jiných měst jsou nyní rozšířeny. Od 1. sprna si nyní můžete koupit Skupinovou víkendovou jízdenku v kombinaci s MHD v Brně, Olomouci a Ostravě. Poslední dvě jmenovaná města navíc umožňují zakoupení regionální varianty této jízdenky v kombinaci s MHD (tedy Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký a Moravskoslezský).

Ceny jsou následující:

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Olomouc: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Olomoucký + MHD Olomouc: 350 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka + MHD Ostrava: 750 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka region Moravskoslezský + MHD Ostrava: 355 Kč.

Skupinová víkendová jízdenka (celá ČR) + MHD Brno: 740 Kč.

Jaké jsou výhody?

Úspora peněz

V případě, že jede skupina, v rámci které jsou dva lidi starší 15 let a tři lidi mladší 15 let, významně uspoří v případě jízdného po Praze, neboť v Praze neexistuje zvýhodněná víkendová rodinná jízdenka. Rovněž tomu je tak v případě Plzně, Olomouce. V případě Ostravy to úplně tak výhodné není, existuje totiž celodenní jízdenka právě pro popsanou skupinu a ta stojí 80 Kč. V případě Brna je to jedno, celodenní rodinná jízdenka stojí 90 Kč. Takže z toho plyne jiná výhoda.

Komfort

Co může být lepšího než přijet na výlet do Prahy nebo do Olomouce a již neřešit jízdné v MHD, ale prostě v klidu nastoupit rovnou do MHD a pokračovat do cíle vaší cesty? Právě tuto možnost máte nyní díky této jízdence.

Ale jsou i nějaké nevýhody?

Bohužel ano, jsou.

Nutnost koupit tuto jízdenku na pokladně

Ačkoliv běžnou variantu jízdenky pro jednotlivé kraje nebo pro celou ČR lze koupit přes eShop, tyto rozšířené varianty přes eShop nepořídíte. Je to pochopitelné z toho důvodu, že by se muselo domluvit s dopravními podniky jednotlivých měst uznávání dokladu vytištěného na papíře včetně možnosti načíst čárový kód jízenky. Tato možnost není problém v Německu.

Nelze pořídit variantu pro více měst současně

Bohužel není možné koupit variantu pro návštěvu více měst současně, tj. takovou variantu, v rámci které se můžete libovolně rozhodnout, které město navštívíte. A samozřejmě - bohužel není více měst zapojeno.

Co by se dalo zlepšit? Jednoznačně to, aby jízdenka byl použitelná ve více městech. Když jsem 2. srpna cestoval s kamarády na víkendovou jízdenku (byť jen na regionální vlaky, takže naše cesta trvala poměrně dlouho) od Německých drah na 71. Mezinárodní kongres esperantské mládeže ve Wiesbadenu, líbilo se mi to, že jsme po příjezdu jednoduše přestoupili na autobus a dále neřešili jízdenky. Rovněž při cestě zpět, dne 9. srpna, jsem jízdenku dopředu koupil a tak mohla naše výprava v neděli odjet bez dalších příplatků z jízdenky na MHD ve Wiesbadenu směr nádraží a dále směr Frankfurt. A kdybychom chtěli, mohli jsme se projet i metrem v Norimberku, kde jsme se krátce zastavili.

Závěr

Rozšíření nabídky variant Skupinové víkendové jízdenky je jednoznačně pozitivní a správný krok. Bohužel i tak má tato nabídka drobné mouchy, které by bylo vhodné po vzoru z Německa vychytat. Ale i tak palec nahoru za toto. -mir-

Odkazy:

Skupinová víkendová jízdenka na webu Českých drah

Autor: Miroslav Hruška | úterý 25.8.2015 18:18 | karma článku: 17.37 | přečteno: 2223x

Další články blogera

Miroslav Hruška

Netradiční květnový výlet do Polska aneb Polsko (rychlo)vlakem i letadlem - díl první

Je sobota 20. května, sedm hodin ráno a já právě vyrážím společně s kamarádem z Brna vlakem do Bohumína a dále do Polska. Co jsme všechno viděli a zažili, o tom už následující reportáž...

12.8.2017 v 17:30 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 552 | Diskuse

Miroslav Hruška

České dráhy a jejich snaha o inovaci první třídy ... aneb co není "sexy"?

Aneb co vlastně očekávají České dráhy od první třídy ve vlacích? A co je a není "sexy" v případě první třídy, alespoň podle pana Martina Bělčíka, člena představenstva Českých drah? A co bude spíše "sexy" podle mne?

8.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.43 | Přečteno: 3264 | Diskuse

Miroslav Hruška

Jak jsem vypnul aneb reportáž z druhé víkendovky v Jeseníkách

Jedna víkendovka mi nestačila. Respektive nebude stačit. S tímto pocitem jsem se přihlásil na obě jarní víkendovky Zeměchval. Takže sotva jsem se vzpamatoval z jedné víkendovky, vyrážím v pátek 5. května do Jeseníku znovu.

27.6.2017 v 7:30 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 337 | Diskuse

Miroslav Hruška

Zajímavosti z návrhu železničního jízdního řádu od prosince 2017

Během tohoto víkendu byl na stránkách SŽDC zveřejněn návrh železničního jízdního řádu pro rok 2018. Ač jde o pracovní dokument, lze z něho vyčíst několik zajímavostí, např. zrychlení na některých tratích či více konkurence pro ČD.

11.6.2017 v 18:30 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 932 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Dana Adámková

Psíma očima

Tož nevím, co se u nás bude dít, jenom tuším, že přestavba kuchyně bude asi kvůli mně a mým dětem. Panička začíná být nějaká nervózní. Snaží se, abych nic nepoznala. Já vím svoje.

24.8.2017 v 10:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Marek Valiček

Kdyby tisíc kabinetů

"...no, pomalu abyste se chystali do školy, co?", zaznělo mezi stoly naší zahradní hospůdky a děti, ke kterým byla slova pronesena, se otřásly hnusem a opovržením.

24.8.2017 v 9:18 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 342 | Diskuse

Libuse Palkova

Pivo s koulemi je bez koulí?

Proč feministkám tak vadila reklama na jisté pivo? Podle mě byla celkem neškodná, a tak jsem dokonce svého času podezírala majitele, že se s feministkami domluvil, aby mu tím humbukem udělaly reklamu.

24.8.2017 v 9:13 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 246 | Diskuse

Richard Mandelík

Velká válka IV., aneb v roce 1917 stále stejně a už je tu bolševik

Rok utekl jako Rakušané-Uhři před Brusilovem a my se zase vrátíme ve vzpomínce o století zpět. Myslíte, že blbosti už bylo dost? Spojenci zvaní Dohoda nás přesvědčí o opaku. A Němci a Rakušané-Uhři nezůstanou pozadu.

24.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 5.62 | Přečteno: 89 | Diskuse

Helena Vlachová

Kdyby bylo na mně, zakázala bych konzumaci alkoholu

Velmi se mi nelíbí, že jsme jako země velmi liberální, pokud se týče konzumace alkoholu. Nikdo si nechce uvědomit, že se jedná o rozšířenou drogu, vůči níž jsme tolerantní

24.8.2017 v 6:48 | Karma článku: 6.05 | Přečteno: 365 | Diskuse
Počet článků 301 Celková karma 15.47 Průměrná čtenost 1711

Věnuji se esperantu, železnici a veřejné dopravě. V lednu 2016 jsem úspěšně ukončil magisterský obor na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Rád cestuji, zejména do Polska, kde jsem navštívil např. Varšavu, Malbork a Osvětim. Můžete také navštívit můj miniblog na Twitteru Příležitostně píšu články na server ŽelPage, přehled článků zde. Aktuálně pracuji v Turistickém informačním centru města Brna. Pravidelně taktéž přispívám na esperantskou Wikipedii. Od září 2014 jsem členem základního článku Hnutí Brontosaurus Zeměchvály, od ledna 2016 pak radním tohoto článku. V současnosti připravuji stránku Lesnický Slavín. Moje vizitka: http://about.me/miroslavhruska.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.